Diyet

1 Bardak Sıcak Çikolata Kaç Kalori? Diyette Sıcak Çikolata İçilir Mi?

Sıcak süt ve çikolata ile hazırlanan sıcak çikolata, tüketildiği zaman salgılanan serotonin miktarını arttırarak bizlere büyük keyif verir. Soğuk kış günlerinde de severek tükettiğimiz içecekler arasındadır. Ancak içeriğindeki şeker, kakao, süt miktarlarını düşününce bizlere de kalori hesabı yapmaya sürükler.

Sıcak çikolata; süt, kakao, şeker ve içerdiğindeki çikolatayı barındıran bir karışımdır. Kullanılan kakao ve şeker oranı dikkate alındığında kalori miktarı değişmekle birlikte bir bardak sıcak çikolata kalorisi (200 ml) yaklaşık 300 birimdir.

Sıcak Çikolata Kilo Aldırır mı?

Günlük tüketilen gıdalar ve içilen sıcak çikolata dengeli ise kilo alımı önlenebilir. Sıcak çikolata tüketilirken içeriğindeki kakao ve şeker miktarı dikkate alınarak kalori hesabı yapılmalıdır. Her türlü besin maddesinin fazla tüketimi kalori alımı için temel nedendir. Bu bağlamda bilinçli tüketim çok önemlidir. Bu noktada sıcak çikolata kilo aldırır mı sorusunun cevabı tamamen kişiye bağlıdır.

Sıcak çikolata içerken hissedilen haz, daha fazla tüketme isteği uyandırabilir. Ancak farkında olarak içmek, bilgisayar televizyon gibi dış uyaranların etkisinde olmadan tüketmek çok önemlidir. Tadına vararak içilen sıcak çikolata, kalori kontrol ve doyum noktasında bize ölçülü olabilmeyi sağlar. Günlük tükettiğiniz sıcak çikolata miktarını kontrol edemediyseniz spor yaparak aldığınız kalori miktarını dengeleyebilirsiniz.

Ölçüyü kontrol ederken su tüketimini ihmal etmemeniz hatta arttırmanız size büyük yarar sağlar. Sağlıklı ve dengeli bir vücudun olmazsa olmazı sudur. Yeterli miktarda tüketimi vücuttaki toksik maddelerin arındırılmasına, tüketilen besinlerin sindirilmesine ve zinde kalmayı sağlar. Günlük tüketilen az miktarda su ise yalancı açlık olarak adlandırıla açlığı tetikleyerek karbonhidrat ve yağ tüketimindeki artışa neden olur.

Diyette Sıcak Çikolata

Sıcak çikolatadan alınacak kalori miktarını azaltmak için hazır tüketim yerine evde de yapılabilir. Bu şekilde kakao miktarını tercihiniz kadar ekleyebilir, şekersiz bir karışım elde edebilirsiniz. Diyette sıcak çikolata için kakao miktarı oldukça önemlidir.

Sıcak çikolata içme isteği diyette bizlere engel değildir. Diyet sürecinde de ev yapımı sıcak çikolatalar tercih edilebilir. Şeker yerine tatlandırıcı başka gıdalar (hurma, pekmez vs.) kullanabilirsiniz. Sıcak çikolata tüketerek diyet yapmak istediğinizde diyetisyeninizle birlikte, bir porsiyon içerisindeki kakao, tatlandırıcı türü ve miktarına karar verebilirsiniz. Tekrar içmek istenilen sıcak çikolata yerine ise süt ürünleri içeren sıvıları tüketebilirsiniz. Kefir, ayran, süt gibi besinleri içerek porsiyon kontrolü sağlayabilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu