Sağlık

Plasentanın Doğum Kanalını Kapatması Nedir?

Gebeliğin erken aşamalarında, plasenta, placenta previa (plasentanın doğum kanalını kapatması durumu) riskine işaret edecek kadar alçakta bulunabilir. Bu durum genellikle yanıltıcıdır ve gebelik ilerledikçe genellikle bu sözde risk ortadan kaybolur. Bu nedenle, doktorunuz veya ebeniz size plasentanızın çok alçakta göründüğünü söylediğinde hemen paniğe kapılmamanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.
Erken konulmuş bir plasentanın doğum kanalını kapattığı tanısı, hem annede kaygıya yol açar, hem de uzmanınızın gereksiz yere sezaryen doğumuna karar vermesine neden olur.

Plasentanızın durumunu kontrol etmek için gebeliğiniz boyunca sık sık tetkik yapılmasına gerek yoktur. Bunun yerine gebeliğinizin sonlarına yaklaşmayı bekleyin ve tek bir tetkik yaptırın. Böylece hem daha az kaygı yaşarsınız hem de durumunuzla ilgili en net bilgiyi almış olursunuz.

Plasentanız, rahim içerisinde alçakta duruyor bile olsa, bu her zaman bir sorun teşkil etmez. Örneğin, alçak duran plasentanın, bebeğin rahimden çıkış kanalını kapatması durumu pek de olası değildir. Eğer, plasentanın doğum kanalını kapattığı teşhisi konulursa, bebeğinizi sezaryen yöntemiyle doğurmanız gerekebilir. Ancak, operasyonu, beklenen doğum tarihine mümkün olduğu kadar yakın bir zamana bırakmalısınız. Bebeğiniz ne kadar uzun süre içinizde kalırsa, o kadar iyi.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu