Sağlık

Diş Eti Çekilmesi Nedir? Neden Oluşur?

Diş eti çekilmesi nedir ve neden oluşur sorusu pek çok nedene bağlı olarak, sızı olarak kendini gösteren bir diş sorunudur. Diş etinde bulunan pembe katmanın geriye doğru çekilmesi ve kişiye bir acı vermesi ile diş eti çekilmesi ortaya çıkmış olur.

Diş eti çekilmesinin tedavisi yapılmazsa, oluşmuş olduğu bölgedeki dişin de kaybına neden olabilir. Bu yüzden önemle dikkate alınması gereken bir konudur.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?
Diş eti çekilmesinin oluşum nedeni farklı nedenlere bağlı olarak gerçekleşebilir. En sık görünen nedenlerinden biri; diş ve diş eti temizliğinin olması gereken özen ve düzende yapılmamasıdır. Sadece dişleri temizlemek yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda diş temizliği yaparken, diş etlerine da zarar vermeyecek derecede hafif ve yumuşak uçlu bir diş fırçası ile diş eti de fırçalanmalıdır.

Buna ek olarak beslenme de direkt olarak diş eti sağlığını etkiler. Ivır zıvır odaklı, yeşillik olmadan beslenildiği takdirde tıpkı diğer doku ve organların etkileneceği gibi diş eti sağlığı da bu durumdan etkilenmektedir.

diş eti çekilmesi düzelir mi

Bazı vitamin eksiklikleri de yine diş etinin çekilmesindeki nedenlerden olabilir. Özellikle üst üste doğum yapan kadınlarda diş eti çekilmesi oldukça sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Uykuda eğer dişlerini sıkan biriyseniz; bu da diş eti çekilmesinin sebeplerinden sayılabilir. Sıkma ve gıcırdatma; hem dişi hem de diş etini direkt olarak etkilemektedir.

Hormonal bozukluklar da diş eti çekilmesini etkiler. Yine sık sık diş hekimine görünmüyorsanız, belki bu sıkıntıyı fark edememiş bile olabilirsiniz. O yüzden düzenli periyodlar ile bir hekime görünmek, diş temizliğini doğru yapmak, düzgün ve sağlıklı beslenmek gibi pek çok önlem ile diş eti çekilmesi gibi pek çok diş ile alakalı olan sorunun önüne geçilebilmektedir.

Önü alınmazsa diş eti çekilmesi kötü ve daha ağrılı sonuçlar doğurabilir. Tedbiri baştan almamış olsanız bile, bu sorunu fark ettiğiniz an bir diş hekimine görünürseniz çok daha sağlıklı bir çizgide ilerleyecek olabilirsiniz. Tabi ki öncesinde korunmak; çok daha etkili ve acısız bir yöntemdir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu