Çocuk

Yenidoğan Beslenme Cilt Bakımı

Yeni doğan bakımı bebeğin sağlığı açısından son derece önemlidir. Özellikle ilk kez anne olanlar bu konuda yeterli bilgi ve deneyimleri olmadığı için bir hayli zorlanırlar. Bazı kulaktan dolma bilgiler ve yanlış uygulamalar bebeğinize zarar verir, böyle bir durumu yaşamamanız için bu yazımızda yenidoğan bakımıyla ilgili bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

Bebeği Emzirme:
Bir bebek için en faydalı gıda anne sütüdür, anne sütü bebeğin tüm gereksinimini sağlayacak ve onu birçok hastalıktan koruyacak niteliktedir. Bu nedenle de anne bebeğini mutlaka emzirmelidir. Bebek doğduktan sonraki ilk bir saat içinde emzirilmeye başlanabilir. Sonrasında bebeğiniz acıkıp uyandıkça onu emzirmelisiniz. İlk zamanlar bebeğiniz fazla uyuyabilir, bu durumda 3-4 saatte bir uyandırıp emzirin. Belli bir süre sonra bebeğiniz acıktıkça kendiliğinden uyanacaktır. İlk zamanlar sütünüz az gelebilir fakat bebeğiniz emdikçe sütünüz artacaktır. Sakın bebeğinizin doymadığını düşünüp, anne sütü dışında bir gıda vermeyin. Aksi taktirde bebeğiniz sizi emmek istemeyecek ve bu durum sizin sütten kesilmenize neden olacaktır. Bebeğinizi iyi beslemek isterken, onu en önemli gıda olan anne sütünden mahrun edecek yanlışlardan kaçının. Doktorunuz aksini söylemediği sürece ilk 6 ay anne sütü tek başına yeterli olacaktır.

yenidogan cilt bakımı

Yeni Doğan Cilt Bakımı:
Yeni doğan bir bebeğin cildi ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde bebeğin cildi kuruyup soyulabilir. Bu dönemde bebe yağı kullanarak, bebeğinizin kuruyan cildini nemlendirebilirsiniz. Bebeğinizin hassas cildine zarar vermemek için, pamuklu kumaşlardan yapılmış olan giyisileri tercih etmelisiniz. Giyisi demişken yeni doğan bebeklerin çok üşüdükleri düşünüldüğü için kat kat giydirilip, battaniyelerle sıkıca örtülürler. Yeni doğan bebekler sadece doğumdan sonraki ilk saatlerde battaniyeye sarılmalıdır. Sonrasında bebek çok fazla örtülmemeli, eldiven ve çorap giydirilerek el ve ayaklarının ısınması sağlanmalıdır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu