Çocuk

Bebeklerde Oyun Oynama

Oyun oynamak bebeğinizin gelişimi için mutlaka gerekli bir faaliyettir. Bebeğinizin sosyal, fiziksel ve duygusal gelişimini sağlamak için çok önemli olan oyun; aynı zamanda eğlenceli vakit geçirmek için de idealdir. Oyun oynamak, bebeklerin kendi bedenini ve dış dünyayı keşfetmesinin zevkli bir yoludur. Bilhassa 1 yaşına basmadan önce oyun oynayan çocuklar; “Buna dokunduğumda ne oluyor?”, “Bunu elimle sıktığımda nasıl bir ses çıkarıyor?” gibi soruların cevaplarını bizzat keşfederek dış dünyaya dair temel bilgileri de öğrenmiş oluyorlar. Üstelik bunu yaparken eğleniyor olmaları da cabası.

Emekleme çağındayken etrafındaki nesnelerle vaktini geçiren bebekler, tıpış tıpış yürümeye başladıklarında ise daha karmaşık oyunlar keşfetmeye başlarlar. Bu aşamada bebeğin paylaşım duygusunu geliştirmek için ebeveynlere de büyük iş düşer. Eğer bebekten büyük bir çocuğunuz varsa, onunla oyuncağını paylaşabilmeyi öğrenmelidir.

bebeklerde oyun

Çocuğum hangi oyuncaklarla oynamalı?
Her anne baba bu soruyu mutlaka sorar: Bebeğim ne tür oyuncaklarla oynamalıdır? Bu sorunun cevabı, bebeğin bulunduğu çağa göre değişir. Örnek vermek gerekirse, henüz 3 aylık bir bebek etrafındaki eşyaları eline almaya başlar. Bu aşamada ona yumuşak eşyalar vermek doğru olacaktır. Bebek 1 yaşına doğru yaklaştığında ise elinize yastığı alıp yüzünüzü gizleyip “Ce-ee” şeklinde oyunlar oynayabilirsiniz. Bu hem sizi, hem çocuğunuzu eğlendirecektir. Ayrıca çocuğun sebep ve sonuç arasında bağlantı kurmasına da yardımcı olur. Satın aldığınız oyuncakların kanserojen madde içeren plastiklerden imal edilmiş olmamasına da azami dikkat edin.

Bebeğime nasıl eşlik edebilirim?
Bebeğinizle aranızdaki bağı geliştirmek için hayatın her alanında olduğu gibi oyun oynarken de onunla birlikte olabilirsiniz. Bebeğiniz oyuncaklarıyla oynarken siz de onunla birlikte yere uzanabilir, bebeğinizle konuşarak oyuncağıyla oynamasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizle bu şekilde iletişim halinde olmak, onun konuşma yeteneğinin gelişmesine de fayda sağlar. Ayrıca bebeğinize yeni bir oyuncak aldıysanız, bebeğinize nasıl oynaması gerektiğini gösterebilirsiniz. Ancak tüm bunları yaparken bebeğinizin sıkıldığını veya yorulduğunu hissederseniz hemen bir mola vermeyi de unutmayın. Yeni seçenekleri ve yeni oyuncakları her zaman için minik bebeğinize önerebilirsiniz, ama bırakın hangi oyuncakla oynayacağına o karar versin. Bu, kendisine olan özgüvenini de perçinleyecektir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu