Çocuk

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nedenleri

Çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu pek çok nedenle kaynaklanan ancak tedavi edilebilen bir türdür.

Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Aynı mıdır?
Eskiden dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olarak bilinen rahatsızlık şimdilerde baskın olarak dikkatsiz tür olarak adlandırılmaktadır. Çocukların dikkatsiz davranması, kendisine verilen görevleri tam olarak yerine getirmemesi, basit hatalar yapması, unutkanlığın fazla olması gibi hallerde çocukların dikkatsiz türden olduğu söylenebilir.

Hiperaltivite ise dikkat eksikliğinden farklıdır. Çocukların aşırı hareketli olması, sabırsız olması, yerinde duramaması, sır bekleyememesi ve sürekli konuşmak istemesi gibi belirtiler gösterir. Karma tür ise bu iki rahatsızlığa ait en az 6 özelliği bir arada bulundurur.

Dikkat Dağınıklığı Belirtileri Nelerdir?
Her çocuk aynı belirtileri göstermese de çocuklarda genel olarak benzer özellikler fark edilecektir. Aileler ya da öğretmenler yapacakları gözlem ile bu belirtileri gözlemlemelidir. Şu belirtiler görülebilir:

çocuklarda dikkat eksikliği neden olur

  • Anne, baba ya da öğretmenin verdiği görevleri yapmama, söz dinlememe,
  • Okuldan sıkılma ve derslere karşı ilgisizlik,
  • Sınıf çalışmaları yapılırken ya da ev ödevi yaparken konsantre olamama,
  • Ödevleri eksik yapma,
  • Çalışırken hayallere daldığı için yavaş çalışma,
  • Unutkanlık,
  • Eşyalarını kaybetme,
  • Hem evde hem de okulda devam eden dağınıklık,
  • Sosyal ilişkilerin yeterince güçlü olmaması…

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Teşhis Edilir?
Dikkat dağınıklığı belirtileri nörolojik sorunlardan kaynaklanır. Ancak bazen çocuklarda endişe, stres ya da korku gibi nedenler ile yukarıdaki belirtiler görünebilir. Ya da mükemmeliyetçi olan çocuk çok detaylı işler yaptığından yavaş olabilir, sabırsız çocuk ödevleri özensiz yaparak teslim edebilir. Yani çocukların kişilik özelliklerini yakından takip etmek gerekir. Stres ya da travmaya maruz kalan çocuklar, obsesif bozukluk olan çocuklar gibi durumlarda öncelikle bu nedenlere odaklanmak gerekir.

Ülkemizde çocuğu yaramaz olan pek çok aile hiperaktivite olduğunu düşünebilir. Eğitim sisteminden ötürü öğrenciler stres altında olduğundan odaklanma sorunu yaşamaktadır. Ancak bu durum da dikkat eksikliğine bağlanır. Bu nedenle mutlaka bir uzmana danışmak şarttır.

Dikkat dağınıklığı tedavisinde asıl olan davranış terapisi ile tedavidir. Daha ağır vakalarda ilaç kullanımı önerilir. Hem ev hem okul hayatında uzman görüşlerine göre değişiklikler yapılır. Ödül ceza sistemi gibi yöntemlerle çocukların tedavisi amaçlanır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu