Çocuk

20 Aylık Bebek Gelişimi

20 Aylık Bebeğiniz Neler Yapabilir?
Bebeğiniz 20.ayda küçük işlerinizde size yardımcı olur. Evin içerisinde yaptığınız işlere dâhil olmak ve sizlerle birlikte bir şeyler yapmak ister. Kirli çamaşırları, kirli sepetine, oradan da çamaşır makinesine götürür. Hatta öğretirseniz makinenin düğmesine de basar.
Bebeğiniz bu aylarda, rahatlıkla koşabilir ve merdivenlerden kolayca çıkabilir. Fakat merdivenlerden tek başına inerken yardıma ihtiyaç duyabilir.

Paylaşmayı Öğretmek
Bebeklerde paylaşmak öğrenmesi zor bir davranıştır. Çocuklar 3 yaşına girene kadar tam olarak paylaşma kavramını öğrenemez. Fakat paylaşmanın temellerini bu zamanlarda bebeğinize aşılayabilirsiniz. Bebekler öğrendikleri birçok şeyi tecrübe ederek ve izleyerek öğrenirler. Mesela askıdan topladığınız çamaşırları katlarken bebeğinize, “hangisi benim? hangisi babanın? Hangisi senin ? gibi sorular sorarak bilinçaltına paylaşmayı aşılayabilirsiniz.

20 aylık bebek

Bebeklerde Kardeş Kıskançlığı
Eğer bir tane daha çocuğunuz var ise ve ikisinin arasında 3 yaşından daha az bir süre varsa bu ciddi bir problem haline gelebilir. Kıskançlık bebeğiniz dünyaya geldiği anda başlamayabilir. Büyük kardeş, bebek emeklemeye başladığında, içinde ki kıskançlığı ortaya çıkarabilir.
Çocuklarınızın birbirlerine ve birbirlerinin eşyalarına zarar verecek davranışlarda bulunmalarını önleyin. Büyük olan çocuğunuzu öfkesinden dolayı suçlu bulmanızın bir anlamı yoktur. Önemli olan her ikisini de kırmadan bir şeyler yapabilmektir. Büyük kardeşin yanında, bebeğinizi asla övmeyin. Çünkü siz bebeğinizi överken, büyük kardeş bilinçaltına sizin söylediklerinizi kaydetmektedir.
Çocuklarınız bir oyuncak yüzünden kavga ediyorlarsa, hangisinin suçlu olduğunu aramaya çalışmayın. Kavgayı ayırıp, kavga nedeni olan oyuncağı ortamdan uzaklaştırın.

20 Aylık Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?
Bebeğiniz bu dönemlerde aile bireylerini taklit etmek isteyebilir. Bu taklit etme isteğine kesinlikle engel olmayın. Bebeğinize bu dönemde basit görevler verebilirsiniz. Fakat bu görevleri verirken mutlaka sınırları da belirtmeniz gerekmektedir. Mesela ona dolaptan kendi başına alabileceği bir şeyi getirmesini söyleyin. Fakat dolaba gittiğinde, makinelerle oynamaması için, makinenin düğmelerine sadece kendinizin basması gerektiğini anlatın.
Gece uykularında bebeğinize emziği bıraktırabilirsiniz. Biberonu bıraktırmak içinse, gündüzleri ona vereceğiniz su ve süt tarzı şeyleri bardakla verin ve biberonla içtiği miktarı sınırlandırarak başlayınız.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu