Çocuk

Çocuğa Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Çocuğa mahremiyet eğitimi nasıl verilmeli sorusu her ebeveyn tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Mahremiyet eğitimi esas olarak cinsel eğitimin bir parçası olmaktadır. Her ne kadar cinsel eğitimin bir parçası olsa da kapsamlı bir konu olarak dikkat çekmektedir. Ancak her iki eğitimin de tanımını iyi yapmak gerekmektedir. Cinsel eğitim çocuğun kendi cinsel kimliğini tanımasıyla başlamaktadır. Mahremiyet eğitimi de çocuğun özel bölgesini tanıması ile başlar. Bunun yanında kendi özel alanını koruması ve başkalarının özeline saygı göstermesi ile devam eder.

Mahremiyet Eğitimi Ne Zaman Başlar?
Mahremiyet eğitimi ne zaman başlar sorusu da bu alanda en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Genel olarak çocuklarda cinsel kimlik 3 ile 6 yaş arasında şekillenmeye başlar. Bu yaşlarda cinsel eğitim verilmeye başlanabilir. Bunun yanında mahremiyet eğitimi de verilebilir. Uzmanlar mahremiyet eğitimi ile ilgili şu konuları ön plana çekmektedirler.

  • Özel alanının tanımlanması
  • Çocuğun odasına izinsiz girmeme
  • Tuvalet kapısının kapalı tutulmasını öğretme
  • Cinsel organın sevgi aracı olarak kullanılmaması
  • Çocuğa ait özel alan ve eşyalara saygı gösterme

çocuğa mahremiyet eğitimi ne zaman verilmeli

Bu öneriler genel olarak tüm uzmanlar ve doktorlar tarafından önerilmektedir. Bugüne kadar yapılan araştırmalar ve deneyler sonucunda en çok dikkat edilmesi gereken konuların bunlar olduğu belirlenmiştir. Elbette başka konular da bulunmaktadır ve eğitim süreci için oldukça önemlidir. Ancak belirtilen süreçler en çok dikkat edilmesi ve aksatılmaması gereken konulardır.

Hadi Amca Öpsün Demeyin
Çocukların mahrem eğitimi konusunda dikkat çeken hususlardan bir tanesi de onun izninin alınmadan adına karar vermektir. Toplumumuzda özellikle ayıp olması diye “hadi teyze, amca öpsün” denilebilmektedir. Oysa ki öpülmek çocuğun özel alanıdır. Bu alana kendi akrabalarından bile olsa çocuğun izni olmadan girilmesine müsaade edilmemelidir.

Çocuğa mahrem eğitimi kaç yaşında verilmelidir sorusu bu noktada sorulabilecek en basit sorulardan biridir. Her ne kadar 3 ile 6 yaş arasında ideal olsa da eğitim daha doğar doğmaz başlamaktadır. Özellikle bebektir ya da anlamaz denilerek yanında uygun olmayan kıyafetler ile dolaşmak hangi yaş aralığında olursa olsun uygun değildir. Bu nedenle daha kundakta olan bir çocuğun yanında bile dikkatli olmak onun mahrem ve cinsel eğitimi için oldukça önemlidir.

 

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu