Çocuk

Neonatoloji Nedir?

Postneonatal adı verilen dönem bebek bekleyen anne adayları için oldukça önemli bir zaman aralığıdır ve bu dönem gebeliğinizin 22.haftası ile başlar ve bebeğinizin dünyaya gelişi ile devam eder, bebek 28 günlük olduğu zaman bu dönem de sona erer. Anne adayları için büyük bir sabırsızlıkla geçen günler olarak gebelik dönemine damga vuran bu günlerde sizlere bir doktor eşlik eder. Bu doktor Neonatal Resüsitasyon Programı olarak adlandırılan Yenidoğan Canlandırma Programı eğitimi almış uzman bir doktordur.

Eğitimleri toplam 3 yıl sürer ve bu eğitimin sonunda almış oldukları eğitimi kapsayan bir tez hazırlığı ve uzmanlık sınavı ile göreve başlayan bu doktorlara yenidoğan doktoru da denilmektedir. Görevi ise gebeliğinizin 22. Haftasından itibaren başlayarak bebeğinizin ağırlığı, nefes alış verişi, kısacası bebeğim tüm gelişimini ve hastalık olasılıklarını inceler ve değerlendirmeye alır. Bebeğin doğumundan sonra ilk 28 günlük süreyi inceler.

neonatoloji bebek

Unutulmamalıdır ki hayata ilk adımlarını atmış bebeğinizin ilk ayı onun tüm yaşamını etkileyecek hastalıklar ve gelişimi açısından farklılıklar gösterecek oldukça önemli kısa bir zaman aralığıdır. Ne yazık ki Türkiye’de bebek ölümlerinin neredeyse yarısı bu riskli dönemde gerçekleşmektedir. Bu görevi üstlenmiş doktora verilen isim de neonatolog’dur.

Neonatolog doktorları bebekleri doğumunda sonra Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde muayene eder. Eğer herhangi bir sorun yok ise bebek anne yanına verilir ve anne bebek hastaneden çıkana kadar gerekli izlemeleri düzenli olarak yapılır, kendisine bebek hemşiresi eşlik eder. Neonatolog yoğun bakıma alınması ve yatması gerekli olan bebekleri bakım bölümüne alır. Bu bölümde erken doğum sorunu yani prematür bebek en çok karşımıza çıkan sorunlar arasında yer alır

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu