Çocuk

12 Aylık Bebek Gelişimi

12 aylık bebek gelişimi sürecinde artık bebeğinizin birçok şeyleri yapabilir olması, sizin için ekstra bir mutluluk kaynağı olacaktır. Bebeğin en hızlı geliştiği ve en eğlenceli dönemlerinden birisi olan 12. Ayında, işitme ve duyma yetileri tamamen oturmuş olmaktadır.

Aşağıda yer alan 12 aylık bebek gelişimi her bebekte aynı olmamakla birlikte, genel anlamda bebeklerde görülen gelişimlerdir. Bebeğinizin burada verilen bilgilerin çok gerisinde kalması durumunda, mutlaka doktorunuza başvurmanız tavsiye edilmektedir.

12 Aylık Bebek Gelişimi Sürecinde Bebeğin Gelişimi
12 Aylık Bebekler Neler Yapabilir?

  • Bu süreçte bebekler artık koltuklara ya da yatağına, daha rahat bir şekilde inip çıkabilirler.
  • 12 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeğiniz masa ya da kanepe üzerindeki örtüleri çekebilir, çektikleri örtülere sarılarak, kendi kendilerine oyun oynamaya başlayabilirler.
  • Sepet ve çekmeceleri karıştırmak konusunda da oldukça meraklı olan 12 aylık bebekler, buralardaki eşyaları da, dışarı çıkararak kendi kendilerine oyun oynayabilirler.
  • Artık aile bireylerini daha iyi tanıyan bebekler, sık görmedikleri insanların kucağına gitmemek için ağlayabilirler.
  • 12 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeğiniz tek elinden tuttuğunuzda, daha rahat bir şekilde yürüyebilirler.
  • İşaret etmeden vereceğiniz sözlü emirleri, daha rahat bir şekilde anlayarak bu emir kiplerine uyabilirler.
  • Ayrıca annesinin yanından ayrıldığında da ağlamaları, 12 aylık bebeklerde en sık görülen durumlardan birisidir.

12 aylık bebek yemek

12 Aylık Bebeklerde Beslenme
12 aylık bebek gelişimi sürecinde beslenme yine anne sütü ile devam edildiği gibi, tuzsuz ve az yağlı ek besinlerle de devam edilebilmektedir. 12 aylık bebeklerde genelde yemek yeme kuralları, önceki iki aya göre yaklaşık olarak aynıdır. Bu ayda bebeğe ciddi anlamda beslenme düzeni kazandırmalı ve öğün atlatmamaya dikkat edilmelidir.

12 aylık bebek beslenmesinde, bebeğinize kalorisi az ancak besin değeri yüksek gıdalar yedirmeyene özen göstermeniz genel sağlık açısından yararlı olacağı gibi, ayrıca obezite gibi sıra dışı kilo problemlerinin de, önüne geçecektir.

12 Aylık Bebeklerde Fiziksel ve Zihinsel Gelişim

  1. ayda bebekteki fiziksel ve zihinse gelişim, 11. Aydaki düzeyde devam etmekte olup, kilo ve boy artışının ve diğer gelişimlerin normal artışı dışında, ekstra bir gelişim söz konusu değildir.

12 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

12 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeklerin uyku düzeni de, eskiye oranla daha düzenli bir şekilde olmaktadır. Uyku saatleri yaklaşık olarak 12 saati bulan bebekler, geceleri daha uzun uyuyarak, annenin önceki aylara göre daha rahat etmesini sağlayacaktır. Bu süreçte bebek gündüz uykusunu neredeyse bırakma düzeyine gelmiş ve gece uykusuna daha fazla yönelmiştir olmaktadır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu