Çocuk

Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar?

Bebeklerin yürümeye başlaması ve bunun gerçekleşme zamanları farklılık gösterebilmektedir. Bazı bebekler daha erken yürür ve konuşurken; bazılarında ise bu temel aşamalar daha uzun süreli olarak gerçekleşmektedir. Burada bahsedeceğimiz süre ortalama olarak bebeklerde görülmüş olan yürümeye başlangıç aylarıdır.

Bebekler genellikle 1 yaşında yürümeye başlamış olurlar. Bu süreden ay kapsamında bahsetmek gerekirse 12 ay ile 18 ay aralığında gerçekleşen yürüme işlemi için ortalama süre bu şekilde gözlemlenmektedir.

Bazı bebekler 9 aylıkken yürümeye başlamaktadırlar. Yine aynı şekilde 18 aylık olduğunda bile yürüyemeyen bebekler vardır. 9. ayında yürüyen bebekleri doktora götürmek gerekli olmazken, 18 ayına geçmiş ancak yürüyemeyen bebeklerin doktora götürülmesinde oldukça fayda vardır.

Bebekler Nasıl Yürür?
Bebeklerin yürüme şekli; önceleri sürünerek, sonrasında emekleyerek ve en sonunda ayağa kalkmak üzerine kurulu bir düzende ilerler. Emeklemeden yürüyen çok faza olmasa da bebek vardır. Yürümeye geçiş evresi zaman geçtikçe öğrenilen bir aktivitedir. Bunun yavaş olması ya da hızlı olması tamamen bebeğe bağlıdır.

bebeklerin yürümesi

Gelişen kaslar, dokular, bebeğin boyu veya gelişimindeki aksaklıklar ya da fazlalıklar bebeğin yürümesini de etkileyebilmektedir. Bu yüzden bir bebeğin yürümesi ile alakalı herhangi bir sıkıntı olduğunda uzman bir hekim tarafından görülmesi oldukça önemlidir. Çünkü önceleri küçük görülebilecek bir sorun, bebeğin büyümesinde ortaya çıkabilecek farklı hastalıklara dönüşebilmektedir.

Yürümeyen Bebekler Ne Yapılmalıdır?
Bir bebeğin yürümesi için 18 aya kadar süre tanıyabilirsiniz. Bu vakit içerisinde yürümeye hiç yeltenmemesi, sadece yerde sürünmesi ya da en fazla emeklemesi üzerine kurulu bir hareketi varsa; yine de 18 aya kadar yürümesi için beklenebilir. Ancak 1.5 yaşına gelen bir çocuk ortalama bir hareket sürecine sahip olduğu için muhakkak dikkati olmak gerekmektedir. Aksi bir durumla karşılaşıldığında mutlaka bir uzmana gösterilmesi ve buna göre bir tedavi belirlenmesi; çocuğun gelecekteki ortaya çıkabilecek hastalıklarının önüne geçmeye engel olacak ve onun sağlığını koruyacaktır.

Bebekler ne zaman yürür sorusunun cevabı 1 ila 1.5 yaşları arasında olan çocuklar genel olarak bu süreçleri kapsar bir şekilde hareket mekanizmalarını kullanırlar. Bu süreç içerisinde çocukların özenle hareketlerine dikkat edilmesi, ebeveyne düşen görevler arasındadır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu