KadınSağlık

Beta HCG Hormonu Nedir? Beta HCG Değeri Kaç Olmalıdır?

Beta HCG hormonu, kısaca tanımlamak gerekirse insan koryonik gonadotropini olarak bilinir. Gebelik döneminde yüksek seviyelere ulaştığından dolayı gebeliği tanımlamak için kullanılmaktadır. Gebelik süresini ölçmek için sık sık kullanılan parametrelerden biridir. Beta HCG testi kan ile yapılabildiği gibi idrar ile de yapılma şansı vardır. Kanla yapılan beta hormon testleri idrarla yapılanlara göre daha kesin ve daha iyi sonuçlar verir. Kan testleri sadece hastanede sağlık personelleri tarafından yapılabilir. Devlet hastanelerde bu testi yapmaktadır ancak hastaneye gitmeden önce uygun bölüme randevu almanız gerekmektedir. Bunun için herkesin erişimi kolay değildir. Ancak idrar ile yapılan testler eczanelerde satılmaktadır.

Beta HCG Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik ile ilgili şüpheniz varsa eczacınızla görüşüp idrar ile yapılan beta hormon testi isteyebilirsiniz. Ekstra reçeteye ihtiyaç duymadan idrar ile yapılan bu testlerden satın alabilirsiniz. İdrar ile yapılan testler yukarıda da dediğimiz gibi kan ile yapılan testlere göre daha güvenilmezdir. Bunun başlıca bir çok sebebi var ama kısaca anlatmak gerekirse: Testin yapılacağı zaman, sıvı kaybı ve benzeri faktörlerden dolayı idrar gebelik testi etkilenir.

Beta HCG hormonu döllenmenin oluşumuyla beraber plasenta hücrelerinden salgılanmaya başlar. Zaman geçtikçe salgılama miktarı artar ve bu sayede beta hcg değeri de artmış olur. Bu hormonla beraber döllenmiş yumurta anne rahmine tutunur ve gebelik süresince bebeğe destek sağlar. Beta HCG döllenme sonrası genellikle 7-12 gün içerisinde kanda belirlenmeye başlar. Kanda belirlendikten sonra idrarda görülmeye başlar. İşte bu sebeplerden dolayı gebelik testi amacıyla kullanılan en iyi hormonlardan biridir. Hormonun yüksekliğine göre gebeliğin olması gerektiği hafta hakkında bilgi verir.

beta hcg hormonu değerleri

Beta HCG Değeri Kaç Olmalıdır?

Gebelik düşünmeyen, gebelik oluşmayan kişilerde beta hcg değeri sıfır ile on arasında olmalıdır. Eğer değer onun üzerinde çıkmışsa bu değer gebelik ihtimalinin olduğunu gösterir. Tabi bu testlerde yanlışlık olma ihtimali vardır yanlışlık dışında da bazı durumlarda, bazı hastalıklarda beta hcg değeri yükselebilir eğer gebelik düşünmeyen bir kadınsa bir daha test yapılmalı. Çıkan hormon testlerine göre bebeğin sağlıklı gebelik haftası bulunabilir. Beta hcg test sonucunza göre gebelik haftasını buradan kontrol edebilirsiniz:

Hamileliğin 3. haftasında 5-50 mlU/mL

Hamileliğin 4. haftasında 5-426 mlU/mL

Hamileliğin 5. haftasında 18-7.340 mlU/mL

Hamileliğin 6.haftasında 1.080-56.500 mlU/mL

Hamileliğin 7. / 8. haftasında 7.650-229.000 mlU/mL

Hamileliğin 9. / 12. haftasında 25.700-288.000 mlU/mL

Hamileliğin 13. / 16. haftasında 13.300-254.000 mlU/mL

Hamileliğin 17. / 24. haftalarında 4.060-165.400 mlU/mL

Hamileliğin 25. / 40. haftalarında 3.640- 117.000 mlU/mL

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu