Çocuk

Bebeklerde Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır?

Bebeklerde burun aspiratörü kullanımı her ebeveyn tarafından merak edilen konuların başındadır. Burun tıkanıklığı her yaş grubunda görülebilen bir durumdur ve problemlere sebebiyet verir. Birçok sıkıntıyı beraberinde getirir. Nefes almada güçlük, koku kaybı gibi durumlar ortaya çıkarabilir. Bu durum bebeklerde olunca daha çok sıkıntı oluşturur. Çünkü bebekler bunu ifade edemezler ve kendi başlarına temizleyemezler.

Bebekler de Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun tıkanıklığı toz ve mikropların burun mukozasında birikmesi ile meydana gelir. Burundan salgılanan sıvı ile bu tozları atmaya çalışırken birikir ve tıkanıklık oluşur. Yetişkinler böyle bir durumda rahatsızlık hissederek sümkürme işlemi yapabilirler ancak bebeklerde bu söz konusu değildir. Burun tıkanıklığı olan bebekler rahat nefes alamadıkları için huzursuz olurlar. Uyku düzeni bozulur, yemek yemede problem yaşarlar.

Süt emen bebeklerde emme güçlüğü ortaya çıkar. Gece ağlayarak uyanırlar. Böyle bir durumda yapılması gereken şey bebeğin burnunu temizlemek olacaktır. Bebekler sümkürmeyi bilmediği için biriken kiri bebeğin burnunu sıkarak, sümkürtmeye çalışarak çıkarmaya zorlamak doğru olmayacaktır. Burun aspiratörü bu durumlarda en büyük yardımcı konumundadır.

bebek burun aspiratörü nedir

Burun Aspiratörü Kullanımı Nasıl Yapılır?
Peki bebeklerde burun aspiratörü nasıl kullanılır? Bu sorunun cevabı oldukça basittir. İhtiyacımız olan serum fizyolojik (tuzlu su) veya saf su ve bir adet burun aspiratörüdür. Öncelikle bebeğin sakin bir anı seçilmelidir. Ağlayan ve huzursuz olan bebeğe bu işlemi yapmak güç olabilir. Şu aşamalar ile burun aspiratörü kullanılabilir.

  • Öncelikle burnun içi saf su ya da serum fizyolojik su ile nemlendirilmelidir.
  • Burun aspiratörü ilk olarak kullanılacak ise mutlaka sıcak su ve sabun ile yıkanmalıdır. Bunun dışında ise mutlaka her işlemden sonra temizlenmeli ve dezenfekte işlemi yapılmalıdır.
  • Burun aspiratörünün ucu her iki burun deliğine bebeği incitmeyecek şekilde yerleştirilir.
  • Burun aspiratörü yerleştirildikten sonra güç uygulanmadan burun içinde bulunan salgılar çekilmeye başlanır.
  • Bebek gün içerisinde çok fazla aynı sorunu yaşıyor ise yeniden uygulanabilir.

Bebek burun aspiratörü kullanımı bu şekilde mümkün olmaktadır. Ancak burun aspiratörünün kullanılmasına rağmen sorun devam ediyor ise mutlaka bir doktora başvurun.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu