Çocuk

Çocuklarda Ateş Kaç Olmalı?

İnsanlar için vücut ısısı üst 37 dereceyi geçince ateşli kabul edilirken, çocuklarda ateş 38 dereceden sonra tehlikelidir.

3 Yaşın Altındaki Çocuklar Yüksek Risk Altında
3 yaşın altındaki çocuklarda bağışıklık sistemi daha zayıf olduğu için enfeksiyon hastalıkları daha sık görülebilir. Enfeksiyonun en önemli belirtisi de ateşin yükselmesidir. Çocukların ateşli hastalık geçirme ihtimali 6 yaşına kadar devam eder. Sonrasında pek sık görülmez. Ateşli hastalıkların bebeklerde görülme ihtimali ne kadar çoksa büyüdükçe ihtimal azalacaktır.

Çocuklarda görülen ateş havaleye neden olabilir. Havale halinde çocuklarda hem fiziki hem de zihinsel hasar kalması ihtimali vardır. Bu yüzden aileler ateş konusunda hassas olmalıdır. Çocuklarda hafif sıcaklık hissetmeleri halinde ateşini ölçerek ne yapılması gerektiğine karar verilmelidir.

çocuk ateşi nasıl düşer

Çocuklarda Ateş Kaç Derece Olmalı?
Yetişkin insanlarda ideal vücut ısısı 36,5 derecedir. Eğer ateş 37’yi geçiyorsa ateşin varlığından söz edilebilir. Ancak 39 dereceden sonraki ateş yüksek riskli kabul edilir.

Çocuklar ise yetişkinlere göre 1 derece kadar daha sıcaktır. İdeal vücut ısıları 37 derece kabul edilir ve çocuğun ateşi 38 dereceyse artık ateşin varlığından söz edilir. Çocuklarda ateş alın, kulak, dilaltı ya da koltuk altından ölçülebilir. Popodan ölçümlerde 38°C üzerinde, kulaktan 37.8°C, koltukaltından 37.2°C üzerinde çıkan ateş halinde çocuğun ateşi var kabul edilir. Alından temassız ölçümlerde sınır ise 38 derecedir.

Ateş Halinde Neler Yapılır?
Çocuklarda ateş yükselmesi için yukarıdaki değerleri baz almalısınız. Eğer bu değerleri aştıysanız çocuğunuzun ateşi vardır ve müdahale etmelisiniz. Bebeğinizin yaşı ve durumuna göre şu müdahaleler yapılabilir:

  • Öncelikle çocukların sıvı alımı desteklenmelidir. Yemek istemiyorsa zorlanmamalıdır.
  • Çocuklar az ve ince giydirilmeli, üstü örtülmemelidir.
  • Alın, şakaklar, koltukaltları, kasık ve bacak arkalarına ıslak bezle soğuk kompres yapmak gerekir.
  • Ateş 39 dereceye çıkana kadar evde müdahale edilebilir. Daha yüksek ateş için doktora başvurmak gerekir.
  • 3 aydan daha küçük bebekler yüksek risk taşıdığından mutlaka doktora başvurmak gerekir. 3 aydan büyükler için 38,3 derece ateş ve 6 aydan büyükler için 40 derece ateşten sonra doktora başvurmak gerekir.
  • 12 yaşın altındaki çocuklarda aspirin kullanmamak gerekir.
  • Daha önce ateşli havale geçiren çocuklarda hemen doktora başvurmak şarttır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu