Çocuk

Anasınıfı Zorunlu mu?

2020 – 2021 eğitim yılı için 5 yaşındaki çocuklar için anasınıfı zorunluluğu getirilmiştir. Böylece okula başlama yaşı da erkene çekilmiştir.

Anasınıfı Zorunluluğu Geldi
Ülkemizde eğitim sisteminde sık sık köklü değişiklikler yapılmaktadır. Bu değişiklikler ile her çocuğun eşit şartlarda eğitim görmesi amaçlanıyor. Anasınıfının zorunlu olmadığı dönemde kimi çocuk ana sınıfına giderken kimisi gidemiyordu. İlkokula başladıkları zaman ise eşitsizlik yaşanabiliyor. İşte bu nedenle zorunlu eğitimin kapsamı genişletiliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı onaylandı. 10 Temmuz 2019 tarihinde karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karar anasınıfı zorunlu mu sorularını da yanıtladı.

Ana Sınıfına Başlama Yaşı
Yasal düzenlemelere göre ülkemizde 36-69 aylık arasındaki çocuklar okul öncesi eğitime katılabilecektir. Ay hesaplaması için okulların açıldığı zaman olan Eylül ayı baz alınacaktır. Aileler çocuklarının Eylül ayında kaç aylık olduğunu hesaplayarak eğitim hayatına katılımlarını sağlayabilirler.

ana sınıfı başlama yaşı

  • En erken 36 ayını dolduran çocuklar isteğe bağlı olarak anaokullarına gidebilecektir.
  • 36-57 ay arasındaki çocuklar isteğe bağlı olarak anaokullarına gidebilir.
  • 5 yaşındaki çocuklar içinse anasınıfı zorunludur. 57 ayını tamamlayan çocuklar ana sınıfına zorunlu olarak gidecektir.
  • Eğer çocuk fiziki olarak yeterliyse 45-56 aylık çocuklar da ana sınıflarına alınabilir. Ancak bunun için sınıflarda boşluk olması şarttır. Öncelikle yaşı tutan öğrenciler alınır eğer hala yer varsa daha küçükler değerlendirilir.
  • 69 aylık olanlar ise ilkokul birinci sınıfa başlayacaktır. Bunun için Eylül ayı itibariyle 69 ayını dolduran çocuklar ilkokul eğitimine başlayacaktır.
  • Eğer çocuğun fiziki durumu yetersizde 69-70-71 aylık olanlar okula verecekleri dilekçe ile çocuklarının okula bir sonraki sene başlamalarını isteyebilirler. Bu erteleme sadece bir yıl için yapılacaktır.
  • 69-70-71 aylık olanlar ilkokula başlamak istemiyorsa ana sınıfına kayıtları yapılır.

Ay Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Ana sınıfı ve ilkokula başlama yaşı olarak yaş değil ay değerlendirmesi yapılır. Hesaplama için okulların açılacağı yılın Eylül ayı baz alınacaktır. Örneğin çocuğu seneye okula başlayacaklar için Eylül 2020 baz alınarak çocuğun kaç aylık olduğu hesaplanır. Ana sınıfına başlama yaşı 57 ay olduğu için 2020 Eylül ayında çocuğu en az 57 aylık olanlar okula kaydını yaptırabilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu