Çocuk

13 Aylık Bebek Gelişimi

13 Aylık Bebeğiniz Neler Yapabilir?
13. aya kadar gece uykularında problem yaşamayan bebeğiniz bu süreçten sonra uykularında problemler yaşayabilir. Uykuları bölünebilir. Çünkü artık rüya görmeye başlamış ve gördüğü rüyalardan etkilenmektedir.
Bebeğiniz bu dönemde bardaktan tek başına su içebilir. Su içerken suyun bir kısmını dökebilir. Bu onun öğrenmesine daha da katkıda bulunur. Bebeğinizin hareketleri çoğaldıkça vücut yapısında bir takım değişikler gerçekleşebilir. İlk zamanlarda tombul olan ayakları ve kolları yavaş yavaş incelmeye başlayabilir. Kilo alma hızı giderek azabilir.

Bebeğim Ne Zaman Yürümeye Başlayacak?
Bebeğiniz bu zamana kadar yürüme girişiminde bulunmamış olabilir. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur. Yürüme çalışmalarında onun yanında bulunarak bebeğinizin yürüme öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bazı çocuklar 18 aylık olduklarında dahi, yürümeye daha ancak başlamış olabilirler. Bu onların emeklemeden bir anda, yürümeye başlayacağının bir göstergesidir.

13 Aylık Bebeğin Gelişimi Nasıl Desteklenir?
Bebeğiniz bu dönemde geceleri uyanabilir. Gece uyandığında bebeğinize sarılın ve onu sakinleştirerek yeniden uyumasını sağlayın. Artık dışarı çıkarken kullandığınız çanta daha da ağırlaşabilir. Çünkü gezmeye giderken bebeğiniz için ona uygun yiyecekler ve hoşlandığı oyuncakları yanınıza almanız gerekebilir.

13 aylık bebek yemekler

Bebeğinizle Oynayabilirsiniz
Bebeğinizin bu dönemde en sevdiği oyun saklambaçtır. Onu görmezden gelerek Neredesin? Diye sormanız onu aşırı derecede mutlu edecektir. Bulamıyor gibi yapıp onu aramaya devam ettiğinizde, yüksek sesle kahkahalar atarak oyundan keyif almasını sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde Yemek Seçme
Bebeğinizin bu dönemde iştahı eskisine göre azalabilir. Bütün anneler bu tarz durumlarda endişeye kapılır. Endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü bebeğinizin bu dönemde büyüme hızlı yavaşladığından dolayı, çok fazla besine ihtiyaç duymayabilir. Bebeğiniz yemek istemediği zamanlarda ona baskı uygulamayın. Acıktığında zaten size bu durumu bir şekilde belirterek aç olduğunu anlatacaktır.

13 Aylık Bebeklerde Konuşma
Bebeğinizin bu dönemde bildiği çok fazla kelime bulunmamaktadır. Fakat sizi ve çevresinde ki insanları taklit ederek yeni kelimeler öğrenmeye açıklardır. Bebeğinizin dil gelişimini sağlamak için ona kitaplar okuyun. Anlamadığını düşünmediğiniz bebeğiniz okuduğunuz kitaptan yeni kelimeler duyarak onları hafızasına kaydeder. Bazen okuduğunuz kitabı sevmeyerek size huysuzluk yapabilir. Böyle durumlara karşı mutlaka yedek kitaplarınız olmalı. Bazen ise, aynı kitabı defalarca okumanızı sizden isteyebilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu