Çocuk

Bebeğin Günde 3-4 Kez Kaka Yapması Normal mi?

Bebeğin günde 3-4 kez kaka yapması eğer bebeğin yeni doğan olduğu bir durum varsa mümkündür. Anne sütü ile beslenen bebeklerin genel olarak bağırsakları hızlı çalışır ve almış oldukları bütün besinleri, kana faydalı olanları geçecek şekli ile kolayca vücutlarından uzaklaştırabilmektedirler.

Anne Sütü İle Beslenen Bebekler
Anne sütü; içerisindeki bileşenleri bakımından oldukça zengin bir yapıdadır. Bebeğin vücudunda gaz oluşturmayacak şekli ile birlikte hazımsızlığın önüne geçmesi ile de oldukça önemlidir. Bu yüzden gün içerisinde anne sütünü oldukça yoğun olarak alan bir yeni doğan bebek için gün içerisinde 3 ya da 4 kez kaka yapmak oldukça doğaldır. Önemli olan yeni doğmuş olan bebeklerde gün içerisinde en az 1 kere kakasını yapmasıdır.

Bebek Günde 3-4 Kereden Fazla Kakasını Yapıyorsa
Özellikle yeni doğmuş olan bebeklerde 3-4 ya da 5-6 gibi sayıların pek bir önemi yoktur. Bazı anne sütü ile beslenen bebeklerde günlük kaka yapma rakamı 9-10’a da ulaşabilir. Bu, korkulacak bir gelişme değildir.

Dikkat edilmesi gereken ayrıntı ise; yeni doğan bebeklere herhangi bir nedenden dolayı anne sütünün verilmediği durumlardır. Yani bebek mama ile besleniyorsa, daha az kakasını yapabilir. Çünkü bu tarzdaki formül mamalar, anne sütünden daha zor sindirilmesi ile bilinmektedir.

bebekler kaka sayısı

Anne sütünün hazmı kolay olduğu için, oldukça çabuk bir şekilde dışarı atılır. Bu yüzden günde 7-8 gibi rakamlar bile gerçekleşmiş olsa, ebeveynler korkmamalıdır.

Ancak dikkat edilmesi gereken konu da şudur ki; bu sıklığın süresidir. Yeni doğan diye tabir edilen süreci geçen bir bebeğin hala bu şekilde kaka yapıyor olması, doktor kontrolünü gerektirebilir. 7-8 aylık bebeklerin gün içerisinde 9-10 kez kaka yapması, genelde karşılaşılan bir durum değildir. Bebek metabolizması genelde hızlı çalışan bir yapıda da olsa, sürekli olarak bir ishal hali bebek için tehlike oluşturabilmektedir.

Yeni doğan bir bebeğin sık kaka yapması oldukça normaldir ancak bu sürecin sürekli hale gelmesi, belirli bir süre sonra uzman bir hekime başvurulması gerektiğini gösterebilen bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu