Çocuk

Bebek Arı Sokması

Yaz ayları geliyor, çiçekler açıyor, güneş her zamankinden daha sıcak bir şekilde bize merhaba diyor. Park ve bahçeler her zamankinden daha da yoğun bir kalabalığa ev sahipliği yaparken, siz de bebeğinizi kucağınıza alıp etrafı seyretmek ve hava almak için kendinizi en yakın parkta bulabilirsiniz. Ancak şu da var ki, bitkinin ve ağacın olduğu her yerde mutlaka böcekler de vardır. Çiçek çiçek dolaşıp bal yapan arılar da buna dahil. İğnesini batırdığı zaman 1-2 gün süren bir şişliğe ve ağrıya yol açan arılar, kimi zaman oldukça ciddi hastalıklara sebep olabiliyorlar. Özellikle arı sokmasına karşı alerjisi olan bebek ve çocuklar bu durumdan olumsuz etkilenirler. Etraflarındaki her nesneye oyuncak gözüyle bakan bebekler, etraflarında uçuşan arıyla da oynamak istediği zaman ortaya istenmeyen bir sonuç çıkması işten bile değildir.

Eyvah, bebeğimi arı soktu!
Her ne kadar dikkat etmeye ve bebeğinizi sakınmaya çalışsanız da, bebeğinizi bir şekilde arı soktu! Peki şimdi ne yapacaksınız? Öncelikle yapmanız gereken sakin olmaya çalışmak ve arının iğnesini hızlı bir şekilde deriden çıkarmak olmalıdır. Arının iğnesini bir otomatik pompa gibi düşünebilirsiniz, ne kadar süre deri içinde kalırsa o kadar zehir pompalayacaktır. Bu da bebeğinizin daha da olumsuz etkilenmesine ve arının soktuğu yerin daha çok şişmesine yol açacaktır. Arının iğnesini deriden çıkarmak için tırnağınızı kullanabilir veya kredi kartının köşesi gibi sivri cisimlerden yardım alabilirsiniz. Parmaklarınızla deriyi sıkarak iğneyi çıkarmaya çalışmayın, aksi takdirde zehrin daha çok yayılmasına sebep olabilirsiniz.

çocuk arı sokarsa ne yapmalı

Bol su ile yıkayın
İğneyi başarıyla çıkardıktan sonra bölgeyi sabun ve suyla yıkayın. 15 dakika kadar da buz dolu bir poşeti bastırın. Bu, acının azalmasına ve arının soktuğu yerin şişliğinin inmesine yardımcı olur. Arının soktuğu yer 1-2 saat boyunca ağrı yapabilir, daha sonra ise geçer. Ancak şişlik 1-2 gün daha etkisin gösterecektir. Bu süre zarfında buzlu pres uygulamaya devam edebilir, en yakın doktora başvurarak bebeğiniz için yapabileceğiniz farklı bir şey olup olmadığını sorabilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu