Sağlık

Basur Nedir? Neden Olur? Çözüm Önerileri Nelerdir?

Basur çözüm önerileri, oluşum nedenleri, belirtileri, tedavisi, perhizi aşağıda açıklanmıştır.

Basur Nedir?
Ülkemizde basur ya da mayasıl olarak bilinen tıp terimi ile hemoroit olarak adlandırılan hastalık bir çeşit anal kanal rahatsızlığıdır.

Basur Neden Olur?

  • Uygunsuz Beslenme Şekli

Sağlıksız ve düzensiz beslenme zaman içerisinde bağırsak sağlığını bozarak anal kaslarda doku değişimine yol açar. Devam eden ve tekrarlayan kabızlık problemi iyileştirilmez ise basura yol açabilir.

  • Hareketsizlik

Uzun süre oturma gerektiren meslek gruplarında çalışanların basur şikayetiyle hastaneye başvurma oranı çok yüksektir. Basur olma sebebi hareketsiz yaşam tarzıdır.

  • Düzensiz Fiziksel Aktivite

Yanlış ya da düzensiz yapılan fiziksel hareketler basura neden olmaktadır. Her hafta düzenli olarak haftada iki gün 40 dakika yürüyüş veya pilates -cimnastik basur oluşumunu engellemeye yardımcıdır.

  • Diğer Sebepler

İshal, diyet, ağır kaldırma, kilo kaybı, karın ve bağırsak ağrısı da basura neden olabilir.

Basur Belirtileri Nelerdir?

  • Ikınma zorluğu ve sarkma
  • Tuvalet esnasında ağrı
  • Boşaltım sonrası bitkinlik
  • Kanama
  • Kaşıntı

Basura Hangi Doktor Bakar?

Proktoloji Cerrahisinin uzmanlık alanı olan makat hastalıkları ve basur ile “genel cerrahi” doktorları ilgilenmektedir. Genel Cerrahi bölümünde kolorektal cerrahlar basur hastalığını tedavi eder.

basur nasıl geçer tedavisi

Basur Çözüm Önerileri Nedir?
İlk başta yapılması gereken yaşam tarzını ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir. Hareketli bir yaşam tarzı benimsenmeli ve lifli gıdalar tüketilmelidir.

Basur Tedavisi
Medikal tedavi için kullanılan aloevera içeren merhem ve preparatlar piyasada mevcuttur. Basurun ilk derecelerde Genel Cerrahi bölümünde ayakta tedavi edilmektedir. Son aşaması ise cerrahi uygulama gerektirmektedir.

Basurun Perhizleri
Basura ne iyi gelir diyenler için en önemli şey lifli gıdalar tüketilmelidir. Buğday, soğan, sarımsak, hindiba, enginar, pırasa, muz ağırlıklı olmak üzere sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme düzeni basurun iyileşmesine katkıda bulunur.

Basur Ciddi Bir Hastalık Mıdır?

Basur ilk ağrılar başlayınca ve fark edildiği aşamada önlem alınırsa, hareketli yaşam tarzı benimsenirse ciddi bir hastalığa dönüşmez. Mide ve bağırsakları çok yormamak için sindirimi kolay besinler tüketilmelidir. Hastalık geçene kadar öğünler arasında birkaç saat boşluk bırakılmalıdır. Az ve sık yemek basur hastalığı için iyi değildir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu