Sağlık

Gribe İyi Gelen Çorbalar, Gripten Nasıl Korunuruz?

Gripten kurtulma yolları
Kış aylarını grip olup yatarak geçirmek istemiyorsanız hastası çorbası ile bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.
Gripten Nasıl Korunmalı?
Soğuk havaların artması ile virüs ve bakteriler daha kolay yayılır. Bu nedenle kış ayları ve mevsim geçişlerinde sıklıkla grip olunmaktadır. Ancak gripten korunmak için şu önerilere kulak vererek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz:

  • Özellikle bağışıklığı zayıf olan bebekler, yaşlılar, hamileler ya da kronik hastalığı olanlar için önlem almak çok önemlidir. En iyi sonuç veren önlem grip aşısı olmaktır. Bu gruplarda kişilerin kış başında, henüz grip olmadan aşı yaptırması gerekir.
  • Gripten korunmak için soğuk havaya aldırmadan uygun zamanlarda mutlaka evi havalandırmak gerekir. Çünkü gribe neden olan influenza virüsü havada 8 saat canlı kalabilmektedir. Ortam havalandırılarak bu virüs dışarı atılır.
  • Sık ve etkili bir şekilde el yıkamak ve hijyen kurallarına dikkat etmek şarttır. Hasta kişilerle aynı ortamlarda bulunmamak gerekir.
  • Düzenli beslenmek ve bol sıvı tüketmek gerekir. Özellikle taze sebzeler ile C vitaminlerine beslenmeden çokça yer verilmelidir.
  • Açık havada günlük 45-60 dakika yürüyüş yapmak gerekir.
  • Selamlaşma ve öpüşmelerin yerine daha mesafeli davranışlar tercih edilmelidir.

grip çorbaları

Hasta Çorbaları
Tüm önlemleri aldınız ancak yine de grip olmaktan kurtulamadıysanız çareyi gribe iyi gelen çorbalar içerek bulabilirsiniz. Çorbaların besleyici içeriği yüksektir, kana kolay karışır ve içindeki vitaminler kısa sürede etkisini gösterir. Sıcak olması ile de boğazları yumuşatacaktır.

Hasta çorbası denilince akla ilk gelen tavuk suyuna çorbadır. Bu çorba boğazı yumuşatır, ağrıyı azaltır, gözlerdeki sulanmayı geçirir ve yorgunluğu alır. Protein ve demir oranı yüksektir. İçine limon sıkı tüketilerek C vitamini de alınacaktır.

Sebze çorbası gripken iyi bir seçenektir. İçinde çok sayıda sebze olması ile vitamin ve mineral yönünden zengindir. Et suyu ya da tavuk suyu ile yapılarak daha da zenginleştirilebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Geleneksel tarhana çorbası un, yoğurt ve çok sayıda sebze içerir. Sindirime yardımcıdır ve besleyici özelliği yüksektir. Bu çorbaları gripken tüketerek kısa sürede iyileşebilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu