Sağlık

Uykuda Ağız Suyu Akması Nedenleri Tedavisi ve Nasıl Önlenir?

Yüz kaslarımız ve yutkunma refleksimiz uyku durumunda kasılmadığı için uykuda salya akması yaşanabilir. Bu nedenle uyku anında ağızda biriken salya akmaya başlayabilir. Uyurken ağızdan salya akması bebek, yetişkin fark etmeksizin her yaştan bireylerde sıkça rastlanmaktadır.

Uykuda Ağız Suyu Akması Nedenleri Nelerdir?
Aşırı tükürük akması nörolojik bir hastalık gibi ciddi bir sorun olabileceği gibi burun tıkanıklığı gibi altında basit nedenler de yatıyor olabilmektedir. Yan tarafa dönerek uyumak ağızdan salya gelmesindeki en büyük nedenlerden birisidir. Yan tarafına yatan bireylerde yer çekiminin de etkisi ile salyalar ağızda duramaz ve yastığa akar.

Salya akmasının nedenlerinde bir tanesi de sinüs enfeksiyonudur. Kişide sinüs enfeksiyonu nefes alma ve yutkunma zorluğu yaratmaktadır. Benzer durumlar ile grip olduğunu zamanlarda da karşılaşabilirsiniz.

ağızda uyku suyu neden akar

Mide ekşimesi reflü gibi rahatsızlıklarda ekşime sonucunda mide asidi yemek borusunu uyarmakta bu durum daha fazla salya üretimine neden olmaktadır. Zehirlenme ve alerji belirtilerine karşı vücudumuz salya üretimini arttırmaktadır.

Bademcik iltihaplanması sebebiyle yutkunma zorluğu nedeniyle uykuda ağız suyu akması olabilir. Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi bulunan ilaçlar ile ağız kuruluğunu önlemeye yarayan ilaçların yan etkileri arasında fazla salya salgılama sayılabilmektedir. Uyku apnesi olanlarda aşırı tükürük oluşumu ve horlama görülmektedir.

Uykuda Ağız Suyu Akması Tedavisi Nedir?
Uykuda ağız suyu akması nedenleri tespit edilerek bunlar ile ilgili yapılacak basit düzenlemeler ile düzelebileceği gibi nörolojik bir hastalık nedeniyle ağız suyu akması gerçekleşiyor ise doktorunuz cerrahi müdahalede bulunmayı önerebilmektedir. Uykuda salya akmasını önlemek için birtakım aparatlar bulunmaktadır. Bu aparatlardan bazıları ağzın kapalı durması için tasarlanmışken kimileri ise yutkunma ve nefes almaya yardımcı olmaktadır.

Uykuda Ağız Suyu Akması Nasıl Önlenebilir?
Ağızdan tükürük akmasının ana sebeplerinden biri kişinin nefes alırken burun yerine ağzını kullanmasıdır. Tıkalı bir burun nefes almanızı zorlaştırmakta sizi ağızdan nefes almaya itmektedir. Burun ve sinüs kanallarını temizleyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Uyku pozisyonunuzu sırt üstüne çevirerek tükürüğünüzün ağzınızda kalasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yüksek yastık kullanımı da yastığa akıtılan tükürük miktarını azaltacaktır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu