Sağlık

Prolaktin Nedir?

Beyindeki hipofiz bezi tarafından salgılanan hormona prolaktin denir. Prolaktin nedir, ne işe yarar diye baktığımızda kadınlarda hamileliğin başlamasının ardından meme bezlerinin gelişmesini ve süt üretilmesini sağlamaktadır. Bu özelliğinden dolayı diğer adı süt hormonudur. Kadınların çocuk sahibi olma sürecinde oldukça önemli bir görevi olan bu hormon erkeklerde ise seviyesi yükseldiği takdirde; cinsel isteksizliğe, testosteron seviyesinin düşmesine, sperm üretiminin ve kalitesinin düşmesine ve hatta bazı vakalarda kısırlığa yol açabilmektedir.

Kadınların hamileliğinin 8. haftasından itibaren bu hormon oldukça yüksektir. Doğum sonrasında da süt üretiminin devam ettiği dönemler yüksek kalmaya devam etmektedir. Hamilelikte yumurtlama olmaması yani kadınların adetinin kesilmesi bu hormon sayesindedir. Aynı zamanda hamileyken tekrar gebe kalınmasını da önlemektedir. Doğum sonrası da bir süre adet olmamanın ve gebeliğin tekrarlanmasının sebebi bu hormondur.

Prolaktin Seviyesinin Normal Olmaması Nelere Sebep Olmaktadır?

PRL olarak kısa şekilde gösterilen bu hormon kadınlarda 15-25, erkeklerde ise 5-10 arasında olmalıdır. Kadınlarda hamilelik ve loğusalık döneminde yüksek olan bu oran hamilelik söz konusu değilse bu aralıklarda seyretmelidir. Hamilelik dışında prolaktin hormonunun yüksek olduğunun belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Memeden beyaz veya şeffaf akıntı ya da süt gelmesi
  • Kadınlarda östrojen, erkeklerde ise progesteron seviyelerinin normalden farklı olması
  • Adet düzenliği ya da adet kesilmesi
  • Kısırlık
  • Erkeklerin memelerinin büyümesi
  • Ereksiyon problemi ve erken boşalma
  • Erkeklerde tüy oranının azalması
  • Baş ağrısı ve görmede bozukluk

Prolaktin seviyesinin normal olmaması nelere sebep olmaktadır diye baktığımızda kadınlarda yumurta üretiminin baskılanmasına bağlı olarak gebe kalamamaya, adet düzensizliğine yol açarken; erkeklerde ise testosteron düzeyinin düşmesine, sperm kalitesinin düşmesine bağlı olarak çocuk sahibi olamamaya, cinsel isteksizliğe sebep olmaktadır.

Prolaktin Seviyesindeki Anormallik Nasıl Tedavi Edilir?

Prolaktin hormonunun erkeklerde ve kadınlarda olması gerektiği aralıklarda kalmadığı durumlarda birçok olumsuz sonuç ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu sıkıntıların yaşanmaması adına bu hormonun normal seviyelere çekilmesi gerekmektedir. Prolaktin seviyesindeki anormallik nasıl tedavi edilir diye araştırdığımızda, öncelikle düzenli ve sakin bir hayatın çok faydalı olacağını söyleyebiliriz. Bazı vakalarda ilaç kullanımına gerek olmadan alınacak önlemler sayesinde düzelme sağlanabilirken; bazı vakalarda ise hipofiz bezinde kitle olması sebebiyle ilaç tedavisi ve hatta cerrahi müdahale gerekebilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Selam.benim iki kizim var oglum olsun istiyorum henuz hamile deyilim ama mart ayinda kalmayi duwunuyorum son adet 12 mart cin yada japon takvimi icin cinsiyeti nedir?ne kadar dogrudur bu takvim?ceveplandirsan cok sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu