Sağlık

Ayak Tırnak Batması Önleme

Ayaklarımız gün içerisinde bizleri taşıyan, yaptığımız tüm işlemlerde bizleri oraya ulaştıran uzuvlarımızdır. Gün içerisinde genellikle çorap veya ayakkabı içerisinde bulunduklarından dolayı onlara gizli kahramanlar diyebiliriz.

Ayak tırnaklarımız, ellerimizdeki tırnaklara oranla yaklaşık 3-4 kat daha yavaş uzarlar. Ayrıca gün içerisinde hep ayakkabı veya çorap içerisinde bulundukları için havasız ortamlarda kalırlar. Bu nedenle gün sonunda ayaklarımızı havalandırmalı ve kan akışının doğru gerçekleştiğinden emin olmalıyız.

Ayak tırnaklarımızda “tırnak batması” olarak tabir edilen durum ortaya çıkabilir. Bu durum kısaca uzayan tırnağın ayak derisine batmaya başlaması ve uzamaya devam ederek batma işlemini arttırması olarak açıklanabilir. Bu durum gün içerisindeki hareketlerinizi olumsuz etkileyecektir ve tedavi edilip ortadan kaldırılması gereken bir durum olarak karşımıza çıkar.
Ayak tırnağı batmasının önüne geçebilmesi için bazı dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlardan birisi, doğru tırnak kesim teknikleridir. Tırnağın sürekli uzadığını düşündüğümüzde deriye batmaması için doğru zamanda ve doğru teknikle kesilip kısaltılması önemlidir.

tırnak batması engelleme

Tırnak batmasının bir diğer nedeni arasında ayakkabı şekilleri gelmektedir. Ayak yapınıza uygun olmayan ayakkabı kullanımı tırnak batmasını tetikleyen nedenler arasında yer almaktadır. Bu nedenle ayak yapınıza uygun ayakkabıları tercih etmenizde fayda var.

Tırnak mantarları, tırnaklarınızı şeklini bozarak tırnak batmasına neden olabilir. Bu durumda tırnak mantarı oluşumunun önüne geçmek adına, tırnaklarınızın temizlik ve bakım işlemlerini zamanında gerçekleştirerek tırnak batmasının önüne geçebilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu