Çocuk

5 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin artık tüm hassasiyetlerinin biraz daha artış göstermeye başlayacağı süreç olan 5 aylık bebek gelişimi süreci, aynı zamanda onunla uğraşmanın en eğlenceli olduğu zaman dilimlerinden birisidir. Aşağıda 5 aylık bebek gelişimi süreci hakkında detaylar yer almakta olup, bebeğinizin bu verilerin çok gerisinde gelişim göstermesi halinde, mutlaka doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

5 aylık bebek gelişimi
5 aylık bebeğin boy ve kilosu
5 aylık erkek bebeğin kilosu ortalama 7.25 kilo, kız bebeğin kilosu ise ortalama 6.5 kilodur. 5 aylık erkek bebeğin boyu için bir ortalama verecek olursak 65 santim, kız bebeğin boyunun ise ortalama 63.5 santim civarlarında olması gerektiğini söyleyebiliriz.

5 aylık bebeğin baş çevresine baktığımızda ise, erkek bebeklerde ortalama 42. 6 santim, kız bebeklerde ise 41.5 santim olduğunu görebiliriz. Bu değerlerin ortalama bir değer olduğunu, bu ölçülere göre küçük farklılıkların sorun edilmemesi gerektiğini bilinmesi gerekir.

5 aylık bebeğin görme ve işitme yetisi
5 aylık bebek gelişimi sürecinde, artık bebeğiniz renkleri daha rahat bir şekilde ayırt edebilmektedir. Gözleriyle hareket halindeki cisimleri daha rahat bir şekilde takip eden bebekler, küçük cisimlerede dikkatli bir şekilde bakarlar.

5 aylık bebek yemek yemesi

İzleme ve koordinasyon yetenekleri iyice artan bebekler, yine hareketli nesnelere karşı oldukça ilgili davranırlar. 5 aylık bebek gelişimi sürecinde bebek artık duyduğu seslere karşı, daha fazla dikkatli davranmaktadır. Artık her duyduğu seste, sesin geldiği yöne doğru bakacak işitme yetisine sahip olmaktadır.

5 aylık bebeğin zihinsel gelişimi
5 aylık bebekler artık daha net bir şekilde gördükleri cisimleri ve yüzleri akıllarında tutabilmektedirler. Dil gelişimi de hızlı bir şekilde ilerleyen bebekler, bir takım harfleri tekrarlamak ile birlikte, çok sık duyduğu sözcükleri de taklit etme çabası içerisine girebilirler. Artık etrafına çok daha fazla gülücükler atan bebekler, sevmediği durumlar karşısında, kaşlarını çatıp ağlamaklı bir sesle tepki verebilirler.

5 aylık bebek neler yapar?

  • Bol bol kahkaha atabilirler.
  • Başlarını daha dik bir şekilde tutabilirler.
  • Küçük nesnelere karşı dikkatli hale gelirler.
  • Sizin dikkatinizi çekmek için, gürültü yapabilirler.
  • Adının söylenmesi durumunda, bunu anlayabilirler.
  • Yüzüstü yatarken kollarının yardımıyla, göğüslerini biraz daha yukarı kaldırabilirler.
  • Yerlerini değiştirmek için yuvarlanabilirler.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu