Çocuk

Bebeğiniz Sizi Ne Zaman Duymaya Başlar?

Bebek sahibi olacak ailelerin en büyük heyecanı, onların her anına şahit olmaktır. Öyle ki bu heyecanlı süreç, bebek daha anne karnındayken başlar. Bebeklerini en iyi şekilde büyütmek isteyen ebeveynler, onların işitsel hafızalarını çok önemserler. Bu yüzden genellikle kitap okumak, ninni söylemek ya da müzik dinletmek gibi aktiviteleri gerçekleştirdikleri görülür. İşte tam bu noktada bebekler ne zaman duymaya başlar sorusu gelir akıllara.

Anne ve baba adaylarının bu noktada merak ettikleri konu ise; anne karnındaki bebek sesleri ne zaman duyar sorusunun cevabıdır. Bebeklerin gelişim sürecine bakıldığında 9.hafta itibariyle kulaklarının oluşmaya başladığı görülür. 18.haftaya gelindiğinde, tamamıyla oluşmuş olan kulaklar duymaya başlar. 26.haftaya gelindiğinde ise duydukları seslere tepki verdiklerini söyleyebiliriz.

Anne karnında 6 aylık normal gelişim sürecindeki bir bebek, anne ve babasının sesini tanımaya başlar. Bu aylarda tepki verme olayı bebeğin sese karşı duyduğu heyecan ile ilintili olabilir.

bebekler ne zaman duyar

Anne Karnındaki Bebek Neden Tekme Atar?

Bebekler anne karnında 7.haftadan itibaren hareket edebilir. Fakat bu hareketler anne tarafından tam olarak hissedilemez. 18.haftaya doğru tekmeler, hıçkırıklar, kol ve bacak hareketleri ayırt edilecek kadar netleşir. Bu tarih anne karnındaki bebek seslere ne zaman tepki verir sorusun da cevabıdır. Anne adayını bazen zorlayan bu hareketler, bebek ile anne arasındaki iletişimin bir parçasıdır. Hamile kadınlar bu süreçte, duygusal anlar yaşayıp bebeklerini benimserler.

Bebekler anne karnındayken bu tip hareketleri duydukları sese tepki ya da annenin kan dolaşımının hızlanmasına bağlı olarak gerçekleştirebilmektedir. Annenin hareketleri, yatış pozisyonu bu durum açısından belirleyici olabilir. Yatarken sağ tarafa dönen annenin kan dolaşımı daha hızlı olacağından, bebek bu duruma hareketleri ile tepki verebilir.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Duymaya Başlar?
Sağlıklı bir hamileliğin ardından dünyaya gelen bebek, geldiği bu yeni ortama ayak uydurmaya çalışır. Anne ve babalar ise onunla iletişim kurabilmek adına, yeni doğan bebekler ne zaman sesleri duyar diye merak ederler. Bebekler, anne karnındayken başlayan duyma yetilerini sürdürürler. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bebeğin korkmasını önleyecek şekilde seslerin yüksekliğini ayarlamaktır.

Bebeğinizin maruz kalacağı sesin yüksekliği ve yumuşaklığı onun irkilmesini, sıçramasını önleyecektir. Bu yüzden daha ince tonlarla ve yumuşak bir ses tonuyla yaklaşmak oldukça önemlidir. Evin içinden ya da dışardan gelen sesler, işitsel hafızasının güçlenmesi adına oldukça değerlidir. Düzgün bir şekilde tanımlayabilmesi ve tekrar duyduğunda hatırlayabilmesi için seslerin makul yükseklikte olması gerekir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu