Sağlık

Aloe Vera Nedir Faydaları Nelerdir?

Aloe vera sıcak ve kuru iklim bölgelerinde yetişen kaktüse benzeyen bir bitkidir. Aloe vera bitkisinin jel ve lateksi kullanılmaktadır.

Aloe Vera Nedir?
Kaktüs benzeri bir bitki olan aloe vera jeli bitki yaprağının iç kısmında bulunup jöleye benzer bir maddedir. Lateksi ise bitkinin zar tabakasının hemen altında yer alıp sarı renge sahiptir. Bazı aloevera ürünlerinde ezilmiş bütün yaprak bulunmaktadır, bu yüzden bitkinin hem jelini hem de lateksini içinde barındırmaktadır. Aynı zamanda aloe vera İncil’de de geçmektedir. 300’den fazla türü bulunan bitkinin Aloebarbadensis (aloe vera); bu türler arasında en iyi bilinen aynı zamanda, sağlık ve güzellik alanında kullanılan türüdür.

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir?

Aloe vera faydaları arasında şunlar sayılabilir:

  • Sindirime yardımcı olmak; kabızlığa yardımcı olmak
  • Sivilce benzeri cilt rahatsızlıkları; aloe ürünlerinin ciltte sakinleştirici ve aynı zamanda iltihaplanmayı yatıştırmaya faydalı olmak
  • Güneş yanığının hafifletilmesinde; Bilimsel bir dayanağı olmamakla birlikte bazı insanlar aloe veranın güneş yanığını hafiflettiğini söylemektedir. Aloe vera jelinin soğutma etkisi olduğu bilinmekle birlikte cilt yenilenmesini sağlayıp sağlamadığı kesin olarak bilinmemektedir.
  • Yaralarda; Aloe vera jeli yaralarda kullanılması faydalı olan jelin açık yaralara uygulanmaması gerekmektedir.
  • Mide ekşimesinde; Yapılan araştırmalar aloe veranın mide ekşimesi, kusma dahil ve reflünün birkaç septomunu azaltmak sayılabilir.

aloe vera faydaları

Aloe Vera Nerelerde Kullanılmaktadır?
Aloe veranın saçta kullanımı kepekli saç derisinin iyileşmesini sağlayarak saç derisini iyileştirir. Kuru saç derisinin nemlenmesini sağlar. Saçları güçlendirerek dökülmeyi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca sedef hastalığında da kullanılmaktadır. Aloe vera yağına birkaç damla çay ağacı yağı eklenmesi mantar ve kafa derisindeki enfeksiyonlara karşı fayda sağlamaktadır.

Aloe veranın yüzde kullanımı yağı yüz için yatıştırıcı etki taşımaktadır. Cildi nemlendirir, sıkılaştırır ve parlaklık verir. Ayrıca akneye eğilimli ciltlerde kullanımı akne oluşumunu engellemektedir. Diş etlerinin sağlığını korur, plak problemini azaltmaya faydalıdır. Sabun, şampuan, dudak balsamı, diş macunu, nemlendirici olarak kullanılabilir. Ayrıca arı ve böcek ısırıklarından kaynaklı şişme ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Aktarlardan ve internet sitelerinden temin edebileceğiniz gibi aynı zamanda bitkisini yetiştiriyorsanız evde kendiniz de jelini kullanabilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu