Cumartesi , 19 Eylül 2020
Hesaplama
akciger yaralanması ve tedavisi

Akciger Yaralanması ve Tedavisi

Düşmek, çarpmak, kazaya uğramak bıçak veya silahla vurulmak neticesi, göğüsten yara edindiği ve yaralayan vasıta derinlere kadar girdiği takdirde, akciğerler yaralanıp parçalanabilirler. Akciğerlere kadar işlemiş yaralar çok tehlikelidirler.

Bu gibi hallerde, akciğerlerdeki hava ve yahut kopan, zedelenen damarlardan gelen kan, akciğerleri örten zarın arasına girip orada toplanırsa ciğerin ve hatta kalbin tazyik altında kalıp sıkışmasına sebep olduğu için, ehemmiyetli ve sıkıntılı arızalar ortaya çıkar.

Hastanın ağzından kan gelir. Şiddetli nefes darlıkları olur. Yaranın ağırlığından dolayı hastalar baygın ve bitkin bir halde bulunurlar.

Eğer büyük damarlar kopmuş, kesilmişse, hasta çok kan kaybedeceği için, çabucak, ölür. Ölmese bile yaranın içine girmiş olan mikropların akciğerlerde ve akciğerlerin üstünü kaplayan ince zarda iltihaplar yapması ve bu iltihapların hastaların hayatını tehlikeye koyması kuvvetli ihtimallerdendir.


akciger yaralanması ve tedavisi

TEDAVİ:
Göğsünden derin yara almış, akciğerleri delinmiş insanlar, bir dakika bile bekletilmeden, en çabuk giden bir vasıta ile, derhal en yakın bir hastaneye kaldırılmalıdırlar. Hastaları naklederken, mümkün olduğu kadar, sarsmamağa, hırpalamamağa çalışmak lâzımdır. çünkü bunlarda yapılacak tedavi daha ziyade cerrahîdir.

Hastayı boş bahanelerle bekletmek, az zamanda çok kan kaybetmesine ve hayatının tehlikeye girmesine sebep olur.


Hakkında Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlginizi Çekebilir!

sac modelleri 2021

2021 Saç Modelleri

Saçlarımız biz bayanlar için oldukça önem arz etmektedir. Aynı zamanda moda anlayışına uygun olarak saç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.