Sağlık

Adet Düzensizliği Nedeni ve Sebepleri Nelerdir?

Reglin 21 günden az, 35 günden fazla olması adet düzensizliği olarak adlandırılır ve tedavisi mümkündür.
Adet Düzensizliği Nedir?
Kadınlarda üremenin bir gereği olarak her ay düzenli olarak adet görülmektedir. Hormonların etkisi her ay rahim iç yüzeyi kalınlaşır ve gebelik için hazırlanır. Ancak gebelik yaşanmazsa bu tabaka kanama ile dışarı atılır. İşte bu durumda adet kanamaları yaşanır.

Normal bir adet döngüsü 28 günde bir gerçekleşir. Bu süre bir adet döneminin ilk gününden sonraki adet döneminin ilk gününe kadar geçen süredir. Eğer adet döngüsü 21 günden az ya da 35 günden çok sürede gerçekleşiyorsa adet düzensizliği mevcuttur. Kadınlarda genellikle geç adet görme şeklinde düzensizlik yaşanır.
Bir adet dönemi 2-7 gün arasında sürer. Bu süreden daha kısa ya da daha uzun süren kanamalar ile ara kanama ya da aşırı kanama da bir adet düzensizliğidir. Adet düzensizliğine ek olarak şiddetli ve ağrılı adet döngüsü de yaşanan sorunlardan biridir.

adet neden düzensiz olur

Adet Döngüsü Neden Bozulur?
Adet döngüsü hormonlara bağlı bir durum olduğu için pek çok etken bu düzeni değiştirebilecektir. Adet düzensizliği nedenleri şunlar olabilir:

  • Adet gecikmesi en çok stres nedeniyle yaşanır. Stres beyni ve dolayısıyla hormonları etkileyecektir.
  • İdeal olandan daha zayıf olan kişilerde yumurtlama da etkilenir ve adet döngüsü değişir. Aynı şekilde fazla kilolu ve hatta obez olan kişilerde de döngü bozulur.
  • Polikistik over sendromunda erkeklik hormonları artış gösterdiği için yumurtlama bozulur, kistler oluşabilir.
  • Doğum kontrol hapı kullanırken adet düzensizliği yaşanabilir. Haplar bırakılınca düzen 6 ay içinde normale dönecektir.
  • Kronik hastalar adet döngüsünü yakından etkiler.
  • Menopoz dönemindeki kadınlarda adet düzensizliği sıklıkla yaşanır ve menopoza girildiğinde adet sona erer.
  • Tiroit bezi rahatsızlıkları adet gecikmesine neden olabilecektir.

Adet gecikmesi bir iki kere yaşanan bir sorunsa zamanla düzelebilecektir. Ancak sürekli olarak adet gecikmesi yaşanıyorsa mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir. Bu düzensizlikler tedavi ile kontrol altına alınabilecektir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu