Sağlık

Aloe Vera Sivilce Maskesi Nedir? Aloe Vera Sivilce Maskesi

Aloe vera bitkisinin birçok faydasının olduğu bilinmektedir. Hem yetiştirilmesinin kolaylığı, fazla bakım ve emek istememesi hem de birçok yararının olması aloe verayı gözde bitkilerden bir tanesi yapmaktadır.

Aloe vera büyük bir saksıya dikildiğinde hızla büyüyüp gelişim göstermektedir. Evde herkesin kolay ve pratik bir şekilde bakacağı bitkilerden bir tanesidir. Işığı çok seven aloe vera güneş ışığının en çok düştüğü yere konulmalıdır. Güneş ışığı aldıkça daha çok büyüyecek jeli o kadar fazla olacaktır. Aloe vera bitkisi çok sık olmamakla birlikte toprağı kurudukça sulanmalıdır. Aloe vera bitkisinin dalları uzadıkça köküne yakın yerden kesilerek içerisinde ki jel çıkarılır.

Bu jel aloe vera sivilce maskesi olarak kullanılabileceği gibi daha birçok şekilde de kullanılabilir.

Aloe vera bitkisi içerisinde;

 • Kalsiyum
 • Bakır
 • Çinko
 • Selenyum
 • Krom
 • Manganez
 • Magnezyum
 • Potasyum
 • Sodyum

Gibi birçok mineral ve vitamin bulundurur. Bu mineral ve vitaminler sağlık açısından oldukça yararlıdır. Aloe vera bitkisinde ayrıca vücutta oluşan iltihaplanmaları önlemeye yardımcı olabilecek 4 yağ asidi olarak bilinen;

 • kolesterol,
 • lupeol
 • beta-sisosterol
 • kampesterol,

Bulundurur. Aloe vera bitkisi son günlerde başta cilt yaraları, uçuklar, yaralar ve ürtiker, gibi önde gelen cilt hastalıkları tedavisinde olmak üzere, diyabet, iltihaplı hastalıklar, sindirim sisteminde yaşanan sorunlar ve kabızlık gibi pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak tercih edilir. Antibakteriyal, antiseptik özelliğe sahip olan bu aloe vera jelinin suyu farklı sağlık sorunlarının tedavisinde de yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Özellikle bu jel suyu aloe vera sivilce maskesi olarak sıkça duyulur. Aloe vera bitkisinin jeli yanıklarda, yaralanmalarda, cilt sorunlarında özellikle sivilceli ciltte, kırışıklıkları önlemede, saç dökülmelerine ve kepeklere karşı, ameliyat yaralarının tedavisinde sıklıkla kullanılır.

aloe vera sivilceye iyi gelir mi

Aloe vera Cilde Nasıl Uygulanır?

Aloe vere bitkisi mükemmel bir nemlendiricidir. Gece ve gündüz kullanımında aloe vera jelinin içerisinde ki su ciltteki kuruluğu alarak nem kazandırır. Cilt doğal bir nem ve parlaklık elde eder. Son günlerde kozmetik ürünlerin içerisinde en çok tercih edilen aloe vera jeli direkt olarak cilt üzerine sürülebilir. Dirseklere, boyun bölgesine, el ve ayak üzerine, yüz bölgesine, saç derisine hiçbir tereddüt yaşanmadan uygulanabilir. Aloe vera jeli mükemmel bir etkiye sahiptir. Dalı ortadan ikiye kesilerek içerisinden çıkan jel doğal bir nemlendirici krem olarak cilde uygulanabilir.

Aloe vera sivilce maskesi olarak kullanılabileceği gibi saç ve kafa derisine de uygulanabilir. Ortadan ikiye kesilerek jeli çıkarılan aloe vera kullanılan şampuan veya saç kremine katılarak her banyoda kullanılabilir. Bu karışım saç dökülmelerine ve saç derisinde oluşan kepeğe iyi gelecek. Saç derisini kendiliğinden tedavi edecektir. Aloe vera jeli doğal bir su olduğundan içme suyuna katılarakta tüketilebilir. Aloe vera bitkisinin kalp sağlığına faydalı olduğu da bilinmektedir. Ayrıca aloe vera jeli salatalık suyu ile karıştırılarak doğal bir tonik elde edilebilir. Bu tonik gece ve sabah olmak üzere iki kez uygulanır. Düzenli kullanımda ciltte oluşan sivilce ve siyah noktaları yok ettiği görülmektedir. Aloe vera bakterilere karşı savaştığı için ciltteki iltihaplanmaları tedavi etmede en çok tercih edilen bitkilerden bir tanesidir.

Aloe vera sivilce maskesi yapmak için; 2 yemek kaşığı aloe vera jeli 1 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı süt ile karıştırılır. Elde edilen karışım tüm yüze uygulanır. Yaklaşık yarım saat yüzde bekletilen doğal maske ılık su ile temizlenir. Temiz bir havlu ile cilt kurulanır. Haftada iki kere uygulanması halinde yaklaşık 1 ayın sonunda cilt üzerinde ki sivilcelerde %90 azalma meydana gelir. 1 yemek kaşığı aloe vera 1 yemek kaşığı limon ile karıştırılarak doğal tonik elde edilerek yapılan maske ile desteklenebilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu