Diyet

Zencefil Çayı Zayıflatır mı?

Yağ yakımını sağlayan, metabolizmayı hızlandıran zencefil çayı ile zayıflamak mümkündür.

Zencefil Nedir?
Öncelikle biraz zencefili tanıyalım. Zencefil; familya olarak zencefilgiller familyasına aittir. Yaklaşık 150-200 cm boyunda olup çok yıllık bir bitkidir. Günümüzde Hindistan ve Malezya ile diğer bazı tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Gövdesi boruyu andırmaktadır. Kökleri yumru gibi birbirine bağlı, yassı, boynuz gibiolup bu köklerle toprağın altında yayılır.

Faydaları Nelerdir?
Zencefilin içerisinde bulunan bileşenler kilo vermeyi sağlar, yağ profilini iyileştirir, glikoz ve insülin düzeylerini azaltır. Zencefil tüketimi dinlenme esnasındaki enerji üretiminiz artırır ve iştahınız azaltır. Yüksek antioksidan özellikler taşır ve vücuttaki hidroksil radikallerin yok edilmesini sağlar. Böylelikle vücudumuzda gereksiz toksin birikimin önüne geçilmiş olur. Zencefil kan şekerini, kandaki yağ miktarını ve kolesterolü düşürür. Midenin harekete geçmesini hızlandırır ve böylece toksinlerin daha hızlı şekilde vücuttan atılmasını sağlar, bu da kilo kaybı için önemli bir faktördür.

Sağlıklı kilo vermede Zencefil Etkisi
Kilo verme konusunda bazı önemli başlıklara dikkat edildiğinde bazı rakamlardan oluşan diyetlere uymak zorunda kalmadan kolayca kilo verebilirsiniz. Belki daha uzun sürede olacaktır ama sağlıklı bir şekilde olacağı kesindir. Bu yöntemlerden biri de zencefil ile zayıflamak seçeneğidir.

zencefilin faydaları nelerdir

Sabah bağırsak hareketliliğini artırmak için suyunuza bir miktar taze zencefil eklemek iyi bir fikir olacaktır. Yarım çay kaşığı ince doğranmış zencefili sabah kahvaltınızda bulunan omletinize katın. Ezilmiş zencefili çayınıza katın ve öğle yemeğindenb15 dakika önce tüketin. Rendelenmiş zencefilin 1 yemek kaşığı kadarını tavuk yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Gün içinde tüketeceğiniz keklere ve tatlılara ekleyebilirsiniz. Zencefilin ufak bir parçasını ağzınızda çiğneyebilirsiniz

Fazla Tüketilmesi Durumunda Zencefilin Yan Etkileri

  • Mide yanması
    • Ağızda rahatsızlık
    • Gastrit
    • Midenin kalkması
    • Cilt problemleri

Zencefile Ek Olarak Bunları Yapın
Zencefil ile kilo vermek tek başına mümkün değildir. Günde sekiz bardak su içmeye gayret edin ve hazmı zorlaştırdığı için yemekten sonra hemen su içmeyin.

Mümkün olduğunca paketlenmiş hazır gıdalardan uzak durmak gerekir. Besinleri doğada olduğu şekliyle tüketmek her zaman en faydalı yöntemdir.

Önemli olan Omega 3 ağırlıklı sağlıklı yağlar tüketmektir. Balık, badem, ceviz, kabak çekirdeği, antepfıstığı avokado, chia tohumu gibi Omega 3 sağlayan sağlıklı besinleri tercih edin.

Güne iyi bir kahvaltı ile başlamak abur cubur isteğini azaltacaktır. Özellikle tok tutan, protein ağırlıklı kahvaltılar yapmak günün daha sağlıklı devam etmesine yardımcı olabilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu