KadınSağlık

Doğum Kontrol Hapları Nelerdir?

Gebelik oluşmasını önleyen hormon içeren doğum kontrol hapları dünyadaki kadınların yüzde 13’ü tarafından kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Düzenli bir şekilde kullanıldığından gebeliği yüzde 99 oranında önleyecektir.

Nasıl Koruma Sağlıyor?
Doğum kontrol hapları hormon içerir ve bu hormonlar yumurtlamayı durdurur. Rahim ağzından sperm geçişini önler. Düzenli olarak kullanılması gereken bir yöntemdir. Bu sayede gebelikten 7/24 koruma sağlayacaktır. Hormonlar sayesinde adet düzenini de sağlayacaktır.

Her gün aynı saatte düzenli olarak alınması gerekir. Aksatılması halinde koruyuculuğu düşecektir. Ayrıca bu haplar cinsel hastalıklardan korumaz. Eğer çok eşli bir cinsel hayatınız varsa kondom kullanmak yine gerekecektir.

Nasıl Kullanılır?
Doğum kontrol haplarının çeşitli versiyonları vardır. Bir aylık olarak kutular halinde satılır ve içinde 21 ya da 28 hap bulunur. Adetin ilk günü ilaç kullanılmaya başlanır. Her gün aynı saatte hap alınmalıdır. Bir kutu bittikten sonra adet kanaması başlar. Adet başlayınca 7 gün ara verilir ve sonraki kutuya başlanarak düzenli kullanım devam eder. 21 gün hap – 7 gün ara şeklinde döngü sürekli olarak devam eder. Kutuda 28 hap var ise her gün içilir ve ara verilmez. İlk kutudan itibaren korunma sağlanacaktır.

Doğum kontrol hapları östrojen ile progesteron içerir. Mini pil doğum kontrol hapları larak isimlendirilen doğum kontrol hapında ise sadece progesteron vardır. Mini piller emzirenler, sigara içenler, 35 yaş üstü kişiler ve pıhtı oluşma sorunu olanlar için daha idealdir. Bu haplar da her gün aynı saatte alınmalıdır. En fazla 3 saatlik gecikmeler tolere edilecektir.

Yan Etkileri Nelerdir?
Doğum kontrol hapı yan etkileri arasında ne önemlisi adet kanamasında azalma olmasıdır. Ara kanamalar, bulantı, baş ağrısı, cinsel isteksizlik, memelerde hassasiyet, duygu değişiklikleri gibi yan etkileri vardır. Bu yan etkiler ilaç kullanmaya devam ettikçe birkaç ay içinde değişecektir.

Hapların doğurganlığı azaltma gibi bir etkisi yoktur. Gebelik isteyenler bir sağlık sorunu yoksa hap kullanmayı bıraktıktan sonra 1-2 ay içinde başarı sağlayacaktır.

Doğum kontrol hapları adet sancıları, adet düzensizliği, akne tedavisi ya da polikistik over gibi durumlarda da tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu haplar yumurtalık kanseri ile kolon kanserinden koruyucu etkiye sahiptir.

 

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu