Kadın

Doğum Sonrası Cinsel İlişki

Doğum yapan kadınların ve eşlerinin en çok merak ettikleri konular arasında yer alan doğum sonrası ilişki, bireylerin detaylarıyla araştırma yaptıkları konulardan birisidir. Uzmanlar her ne kadar doğumdan sonraki birkaç hafta içerisinde, cinsel ilişki yaşanmasını tavsiye etmeseler de, doğumdan sonraki ilk birkaç haftada yaşanacak cinsel ilişkinin, önemli bir zararının olmadığını da belirtiyorlar. Yazımızın devamında doğumdan sonra cinsel ilişki hakkında, en çok merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

Doğum sonrası cinsel ilişki
Lohusalık dikişi nedeniyle doğumdan sonraki 6 hafta içerisinde, cinsel ilişkiye girilmemesi konusunda tavsiyede bulunan uzmanlar, ancak isteyen çiftlerin bu süre içerisinde de cinsel ilişkiye girmelerinin herhangi bir zararının olmadığını söylüyorlar. Bu süreçte doğum yapan kadının vajinasının tam olarak iyileşmemesi ve annenin fiziksel durumunun toparlanmamış olması sebebiyle, bu süreçte girilecek cinsel ilişki sonrasında, çiftlerin bu durumdan rahatsız olabileceklerini dile getiriyorlar.

Doğumdan sonra cinsel ilişki acı verir mi?
Hamilelik sürecinde olduğu gibi doğumdan sonra da, kadında hormonal değişimler neticesinde bir takım olumsuzlukların görülmesi söz konusudur. Bu değişikliklerden birisi de, vajinada kuruluk olup, bölgede daha fazla hassasiyet görülmesine sebep olabilir. Emziren annelerde daha belirgin olan bu durum, cinsel ilişki esnasında küçük çaplı acılara neden olabilir. Bu yüzden kadın doğum uzmanları ve aile terapistleri, doğumdan sonrası cinsel ilişki için, 6 hafta sonrasını işaret ediyorlar.

doğumdan sonra cinsellik

Bu süreçte annenin fiziki durumunun yanı sıra, ruhsal durumunun da dikkate alınması gerekmektedir. Ayrıca uzmanlar hamilelik süreci gibi bir sürecin kadında ruh sağlığının da etkilenmesi sebebiyle, doğumdan sonra cinsel ilişki konusunda erkeklerin daha anlayışlı olmaları konusunda uyarıda bulunuyorlar. Doğum yapan kadının ruhsal yapısının tam olarak yerine oturmaması durumlarında, mutlaka bir psikolog ve kadın doğum uzmanına başvurmaları da tavsiye edilmektedir.

Özetle söyleyecek olursak; doğum sonrası cinsel ilişki belirgin anlamda bir rahatsızlık vermez. Belki küçük çaplı ağrılar hissedilebilir ve kötü akıntılara sebep olabilir. Bu akıntılar ise, çifti büyük oranda rahatsız edecek düzeydedir. Ancak doğum sonrası cinsel ilişki konusunda, kadına biraz daha anlayışla yaklaşılması, erkeklerin yapması gerekenler arasında mutlak dille tavsiye edilmektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu