Çocuk

19 Aylık Bebek Gelişimi

19 Aylık Bebeğiniz Neler Yapabilir?
Bebeğinizin inatçılığı bu dönemde de devam edebilir. Herhangi bir şeyi tutturabilir, tırmanabilir ya da bağırabilir. Bu aylarda bebeğiniz bu eylemleri yapıyorsa gayet normaldir. Endişelenmenize gerek yoktur. Bazen uyumak istemeyebilir. Çünkü tek başına yatağa gittiğinde, anne ve babasının o olmadan daha iyi vakit geçirebileceği düşüncesine kapılabilir. O uyumaya çalışırken, sizin sesinizi duyduğunda uykuya geçişi daha da zor olacaktır.

Bebeğiniz Tuvalet Eğitimine Hazır Mı?
Bu aylarda bebeğinizin tuvaletle ilgili verdiği mesajları izleyerek karar ve ermeniz daha doğru olacaktır. Sizin söylediğiniz basit emirleri yerine getirebilmelidir. Yürüme, koşma gibi basit fiziksel hareketleri yapabilmelidir. Fakat bebeklerin bazıları tuvalet eğitimine daha geç zamanlarda başlayabilir. Kimi çocuklarda bu zaman 3 yaşına kadar varabilmektedir.

19 aylık bebek

Isırma ve Vurma
Bebeğiniz yeni yeni yürümeye başladığında, vurma ve ısırma eylemlerini gerçekleştirebilir. Bebeğiniz bu tarz davranışlar sergilendiğinde ona bağırmayınız.
Bazı çocuklar diş çıkarma dönemlerinde bazı nesneleri ısırarak kaşıntılarını azaltabilirler. Çoğu zaman ısırdıklarında karşı tarafın canının acıyacağını bile bilmemektedirler. Diğer bir yönden bakarsak merak ediyor da olabilir.
Bebeğiniz sık sık ısırma ve vurma davranışı içerisindeyse bu hayal kırıklığından da kaynaklı olabilir. Arkadaşı bir oyuncaklar oynuyor ve bebeğiniz de o oyuncağı almak istiyorsa, bunu bazen kelimelerle anlatamayabilir. İlk tepki olarak, karşıdaki bebeği ısırabilir ya da vurabilir.

19 Aylık Bebeğinizin Gelişimi Nasıl Desteklenir?
Bebeğinizin bu dönemlerde daha fazla ilgiye ihtiyacı olabilir. Onunla daha çok vakit geçirmeye özen gösterin. Bu aylarda top oynamak onun en büyük eğlencelerinden biri olacaktır. Ona sert bir top yerine, renkli daha hafif bir top olmanız, daha uzun oyun süresi sağlayacaktır.
Bebekler bu zamanlarda suyla oynamaktan çok hoşlanabilir. Motor becerilerinin daha da gelişmesi için, ona suyla oyun oynayabileceği özel bir alan yaratmanız yararlı olacaktır. Eviniz bahçeli ise, hava şartları el verdiği sürece, ona bahçede bu alanlar yaratabilirsiniz.
Ona özel fotoğraflarından oluşacak özel bir alan oluşturun. O alanı rahatça görebileceği bir alan olsun. Buz dolabının üzerine bu alan için uygun olabilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu