Çocuk

Yeni Doğan Bebeklerle İlgili Merak Edilenler

Aileye yeni katılan bir bireyin yarattığı heyecanın yanında ilk defa anne baba olan çiftlerde bebek ile ilgili neyi, ne zaman ve nasıl yapacakları konusunda sorular oluşur. İşte anne babaları yeni doğan bebeklerinin bakımında en çok merak ettikleri ve cevapları…

-Bebeğin altı değiştirilirken nelere dikkat edilmeli?

Kızarıklık ve pişik oluşumunu önlemek için bebeğin altı fazla ıslak bırakılmamalı ve sık sık değiştirilmelidir. Bebeğin altı değiştirilirken temizliğinde su kullanılmalı ve sonrasında kıvrım yerlerinin ıslak kalmamasına dikkat edilmelidir. Bebekte oluşacak hafif kızarıklık ve pişikler için zeytinyağı veya bebe yağı kullanılabilir.

-Bebeğin ilk banyosu ne zaman yaptırılır?

Bebek doğduktan sonraki ilk 24 saat içinde yıkanabilir, bundan sonra da göbek bölgesine dikkat etmek şartıyla her gün veya gün aşırı yıkanabilir. Banyonun hemen ardından bebeğin başta göbek bölgesi ve kıvrım yerleri olmak üzere, tüm vücudu iyice kurulanmalıdır.

yeni doğab bebek merak edilenler

-Bebeğin göbek bakımı nasıl yapılır?

Bebeğin göbek bakımında alkol kullanılmalıdır. Göbek düştükten sonra 1-2 gün daha bakıma devam edilmelidir. Bu bölgede herhangi bir akıntı veya kanama olması durumunda bir doktora danışılmalıdır.

-Bebeğin tırnakları ne zaman kesilebilir?

Bebeğin tırnakları, tırnak yatağından dışarıya uzadığı zaman kesilebilir. İlk ay bebeğin tırnakları çok yumuşak olduğu için, çoğunlukla kesilmesine kalmadan kendiliğinden kopar. Bebeğin tırnağını kesmek için, küt uçlu bebek makası kullanılmalı ve bebek uyanık olduğu zaman tırnağını kesmek zor olacağı için, bebek uyurken tırnakları kesilmelidir.

Bebeğinizin hayata sağlıklı bir şekilde başlayabilmesi için, onun bakımında kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. Bilmediğiniz şeyleri eşinize dostunuza sormak yerine, doktorunuza danışıp en doğru bilgileri alın.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu