Çocuk

Bebekte Konak Nasıl Geçer?

Bebeklerde konak bebeğin ilk banyosu ile ortaya çıkabilecek bir sorundur. Bu sorun gözde büyütülmemelidir. Bebeğin saçı ve cildinde pul pul dökülmelerin gerçekleşmesi, konağın göstergelerindendir. Yeterince temizlenmemiş ya da dikkat edilmemiş banyoların neden olabileceği konakların çözümü de oldukça kolaydır. Ayrıca konak problemi sadece bebeklerde değil, yetişkinlerde de sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır.

Genelde saçta görülen konak, vücudun diğer bölgelerinde de kendini gösterebilmektedir. Bebeklerde konak genel olarak ilk 3 ay içinde kendini göstermektedir. Önceleri kepeğe benzer bir şekilde kafanın derisinde meydana gelir ve sarı renkte olur. Zaman geçtikçe pembeleşir ve daha belirgin bir hal alır. En sonunda kabuklaşır ve bazı kişilerde doğum lekesi olarak da kalabilir.

Bu yüzden önlem alınması ve oldukça hassas olan bebek derisine doğru hamleler ile doğal bir yöntem izlenerek müdahale edilmesi oldukça mühimdir.

bebek konak tedavisi

Bebeklerde Konak Doğal Yollarla Nasıl Geçer?
Bebeklerde konak sorununun çözümü oldukça ulaşılabilir ve kolaydır. Bunun için pek çok çözüm önerisi olsa da en sık bilinen yöntem hakiki saf zeytinyağıdır. Bu gerçek zeytinyağı ile bebeğin saç derisine hafif bir şekilde masaj yapılmalıdır. Bu masaj işlemi sırasında pamuk kullanılmalı ve özellikle kıkırdak kısmına çok dikkat edilmelidir.

Bebeğin kafa derisi 1 saat boyunca bu zeytinyağı ile beslenmelidir. Sonrasında ılık bir su yardımı ile kafa derisinden, zeytinyağı yine hafif masajlar ile çıkartılacaktır.

İkinci bir yöntem olarak ise vazelin kullanılabilir. Vazelin; içerindeki yağlı katman sebebi ile konak tedavisinde oldukça önemli bir görev üstlenmektedir. Bu vazelinin içerisine bebe yağı eklenmesi de yine oldukça faydalı bir yöntemdir. Zeytinyağındaki uygulama şekli ile uygulanabilir.

Son dönemlerde özellikle içerikleri güçlendirilmiş olan bebeklerde konak sorununun çözümü niteliğindeki şampuanlar da tercih edilebilecek bir diğer yöntemdir. Bu yöntem de, tıpkı diğer doğal yöntemler gibi kısa sürede etki sağlayacak ve bebeği rahatlatacaktır.

Konak; çok büyük bir deri problemi olmasa da önleminin alınması gereken bir sorundur. Ebeveyn bu noktada tedbirli ve özenli temizliğe oldukça dikkat etmelidir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu