Çocuk

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme Yapılabilir mi?

Tüp bebek tedavisi gören ya da görmeyi düşünen çiftlerin merak ettiği sorulardan birisi de, tüp bebekte cinsiyet belirlenir mi? Sorusunun cevabıdır. Yazımızın geçmeden önce bu çiftlerimize merakını gidermek için, tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirleme imkanının olduğunu söyleyebiliriz.

Teknolojinin oldukça gelişmesi ve bu bağlamda tıp teknolojisinin de doğru orantıda aşama kaydetmesi, tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirleme konusunda, yüzde yüze yakın oranlarda çiftlere imkan tanımaktadır.

Tüp bebekte cinsiyet belirleme nasıl yapılır?
Tüp bebekte cinsiyet belirleme uygulaması, preimplantasyon ve genetik laboratuvarlarda genetik tanı olarak adlandırılan yöntem sayesinde, anne ve babanın üreme hücrelerinden oluşan embriyolar içerisinden bir hücre alınmak suretiyle yapılan bir işlemdir. Embriyolardan alınan bu hücre üzerinde analiz yapılarak, tüp bebek cinsiyet belirleme işlemi yapılacağı gibi, başta down sendromu olmak üzere farklı birçok hastalığında önüne geçilmesi için, önemli mesafe kat edilmiştir.

Hangi tüp bebek merkezlerinde cinsiyet belirleme yapılabilir?
Genel kanı olarak yurtdışındaki tüp bebek merkezleri daha kaliteli gibi bir algı oluşsa da, aksine Türkiye ve Kuzey Kıbrıs tüp bebek merkezleri, birçok Avrupa ülkesi dahil, dünya çapındaki birçok merkeze göre tartışılmayacak düzeyde kaliteli ve başarılıdır.

tüp bebek cinsiyet öğrenme

Bu yüzden farklı ülkelerden ülkemize ve Kıbrıs’a bu tedavi için her yıl, yüzlerce insan gelmektedir. Bunun en temel nedenlerinden birisi, ücretler ile kıyaslandığında kalitenin daha yüksek olmasıdır. Ayrıca ülkemizde bulunan birçok tedavi merkezinin kullanmakta olduğu tıp teknolojisi, kimi Avrupa ülkelerinde bulunan merkezlere oranla, çok daha yenilikçi sistemler arasında yer almaktadır.

Tüp bebek merkezi seçerken dikkat edilmesi gerekenler
Her ne kadar sık rastlanmayan bir durum olsa da, tedavi görmek istediğiniz kuruluşların gerekli bakanlıkların izniyle hizmet veren kuruluşlar olmasına kesinlikle dikkat edin.

Daha kaliteli bir merkezden hizmet almayı istiyorsanız, daha önce bu merkezlerde tedavi görmüş ve başarıyla sonuçlanmış insanları araştırın.

Merkezin genel görüntüsü her ne kadar başarı oranını etkilemese de, imajına önem veren kurumların alanında daha profesyonel hizmet verme olanaklarına da sahip olacaklarını unutmayın.

Ayrıca merkezde bulunan uzman doktorların bilinir ve başarı sağlamış kişiler olması, değerlendirmeniz gereken bir diğer konudur.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu