Kadın

Çocuk Sahibi Olmayı Engelleyen Faktörler

Günümüzde bebek sahibi olabilmek için uğraşan çiftlerin neredeyse yüzde 9 gibi büyük bir kısmı kendiliğinden maalesef çocuk sahibi olamıyor. Erkek ve ya kadınlardan dolayı oluşan sağlık problemleri ve alışkanlıklarınız kendiliğinden çocuk sahibi olmanıza engel oluyor.

Genellikle kadınların yumurtlamasını ve ya bebeği taşımasını engelleyen davranışları çiftlerin bebek sahibi olmasına engel oluyor. Bunun önüne geçebilmek için gebe kalmadan önce bir doktora görünmelisiniz. Doğuştan gelen sağlık problemleri yanı sıra alışkanlıklarınız ve ya davranışlarınız yüzünden hamile kalma şansınızı azaltabilirsiniz.

Hamile kalma olasılığını azaltan faktörler!
Vücut üzerinde bulunan fazla kilolarımız yaşamın her noktasında karşımıza çıktığı gibi gebe kalmanızda da büyük bir etkendir. Vücudunuzda bulunması gereken yağ miktarı %10 daha fazla bulunduğu zaman östrojen hormonu daha fazla salgılanacağı için yumurtlamayı bozmaktadır.
Prolaktinoma, şeker hastalığı ve tiroid hastalığı kadınların yumurtlama döngüsünü bozduğu için gebe kalma şansınızı azaltıyor. Tiroid hastalığı bulunan kişiler doktor tavsiyesi altında uygun bir şekilde beslendiği zaman gebe kalma şansını arttırabilir.

hamilelik-engelleyenler
Antidepresan, ağrı kesici ve antibiyotik gibi ilaçların uzun süreli kullanımları geçici kısırlığa yol açacağı için aynı şekilde gebe kalma olasılığını azaltabilirsiniz. Örneğin, gün içerisinde küçük bir ağrı ile karşılaştığınız zaman ağrı kesici ilaçlara hemen sarılmayın. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kadınların tüplerin kapanmasına sebep oluyor. Bakteriyel bir sebepten dolayı cinsel bir hastalık geçirdiyseniz doktorunuz ile bu konu hakkında önceden konuşmalısınız.
Genellikle çalışan kadınların mesai saatine başlamadan önce ve ya öğle aralarında sık tükettiği kafein içeren besinler gebe kalma şansınızı azaltmaktadır. Bu sebeple gün içerisinde iki fincandan fazla kahve tüketimi zararlıdır.

Hamilelikte ve ya öncesinde alkol ve sigara gibi zararlı maddeler kullanmamaya özen gösterin. Sigaranın gebeliği zorlaştığına dair bilgilendirici yazıları sık sık okumaya çalışın.
“Gebe kalamıyorum, gebe kalamıyorum” şeklinde sürekli stres halinde olan kadınların döllenme ve yumurtlama ile ilgili sağlık problemleri ortaya çıkıyor. Bu sebeple daha stressiz bir yaşama adım atın, bunun için egzersizler yapabilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu