Sağlık

Hantavirüs Nedir? Nasıl Bulaşır?

Çin’de ortaya çıkan yeni tehlike hanta virüs, farelerden insana bulaşmaktadır ve korona virüsten sonra çıkan son tehlikedir.

Hantavirüs Nereden Çıktı?
Çin’de ortaya çıkan hayvan kaynaklı korona virüs, dünya çağında bir salgına neden oldu. Kovid 19 ile mücadele halen devam ederken Çin’den bir virüs haberi daha geldi. Bu sefer Yunnan eyaletinde ortaya çıkan hantavirüs, bir kişinin hayatına kaybetmesine neden oldu. Korona virüs gibi büyük bir salgına yol açmasından şüphelenilen virüs, şu an için başka kimsede tespit edilmedi.

Hantavirüsün geçmişi çok daha eskiye dayanmaktadır. İlk kez Güney Kore’de bulunan Hantaan nehrinde rastlandığı için adını buradan almıştır. Hanta bir RNA virüsüdür ve kırım Kongo kanamalı ateşi gibi seyretmektedir.
Hantavirüs, farelerden insana bulaşmaktadır. Fare tükürüğü, idrarı ya da dışkısı ile insana bulaşmaktadır. Bu atıklara dokunmak ya da atıkların bulunduğu ortamdaki havayı solumakla bulaşabiliyor. Fare gibi diğer kemirgenlerin de virüsü bulaştırabilecekleri düşünülebiliyor. Bu virüs de korona gibi bir akciğer sendromuna neden oluyor.

hantavirüs

Hantavirüs Bulaşıcı Mı?
Hanta virüsten hayatını kaybeden kişi, otobüsle bir iş seyahati yaparken hayatını kaybetmiştir. Bunun üzerinde otobüste bulunan 31 kişiye de test yapılmıştır. Ancak kimsede virüse rastlanmamıştır. İşte bu veri virüsün bulaşıcı olmadığını göstermektedir. En azından virüsün havadan bulaşmadığı söylenebilir.

Hantavirüs Belirtileri Nelerdir?
Hantavirüs diğer pek çok hastalıkta olan belirtileri gösteriyor. Bu belirtilerin tamamı bir kişide görülmediği gibi her kişide hastalığın seyri de aynı şekilde olmamaktadır. Genel olarak tespit edildiği kadarıyla hantavirüs belirtileri arasında baş dönmesi, ishal, ateş, yorgunluk, kas ağrısı, karın ağrısı gibi belirtiler yer almaktadır.

Hantavirüs vücut bağışıklığını zayıflatarak ölüme kadar giden sonuçların ortaya çıkmasına neden oluyor. Virüsün vücutta ilerlemesi sonucunda böbrek yetmezliği, hipertansiyon ve akciğer ödemi gibi rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Bu rahatsızlıklar ise sonunda hastanın hayatını kaybetmesine yol açabiliyor. Ancak belirtmek gerekir ki hantavirüs dünyayı tehdit edecek ciddi bir boyuta ulaşamamış ve kısıtlı sayıda vaka ile sınırlı kalmıştır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu