Kadın

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kadınlar tarafından genellikle estetik güzellik açısından tercih edilen meme küçültme ameliyatları, aslında daha iyi bir yaşam kalitesine kavuşmak için de oldukça önemli oranda tercih edilmektedir. Meme ameliyatları sayesinde pek çok sağlık sorunundan kurtulmak mümkündür. Büyük meme yapısına sahip kadınlar özellikle sırt ağrısı, boyun ağrısı, duruş bozuklukları ve kamburluk gibi problemlerle karşılaşmaktadır. Bazen bu rahatsızlıkların boyutu öyle artıyor ki, hastanın nefes almakta güçlük çekmesine bile neden olabiliyor. Bu tarz bedensel rahatsızlıkların yanı sıra, meme yapılarının görünümünden hoşlanmayan kadınlar kendini toplumdan soyutlayabiliyor. Kendini sosyal hayattan soyutlayan kadınlar da normal olarak, sosyal ve psikolojik açıdan yıkımlar meydana geliyor.

Aşırı Büyük Memenin Sebep Olduğu Sıkıntılar
Kadınlarda meme gelişimi 17 yaşında tamamlanmaktadır. Bu yaştan itibaren meme küçültme ameliyatı uygulanabilir. Meme küçültme ameliyatı emzirme ve cinsel ilişkiye engel olmaması bakımından bekarlar için de uygulanabilmektedir. Bu bakımdan çocuk sahibi olmayı planlayanlar gönül rahatlığıyla bu ameliyatı olabilirler.

Peki meme küçültme ameliyatı olmak için aşırı büyük memelerin kadınlarda oluşturduğu sıkıntılar nelerdir ?

  • Kamburluk
  • Omuz ve sırt bölgesi başta olmak üzere iskelet ağrıları
  • Memelerin aralarında ve meme altı bölgelerde meydana gelen tahriş ve pişik durumları
  • Aşırı derecede sütyen baskısı sonucu kollarda uyuşma
  • Nefes almada güçlük yaşama
  • Kişinin kendini beğenmemesi
  • Uygun beden kıyafetler bulunamaması
  • Bu ve benzeri durumların doğurduğu sosyal ve psikolojik sorunlar

meme nasıl küçültülür

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılıyor ?
Ameliyat öncesinde mamografi ya da meme ultrasonu çekilmektedir. Ayrıca genel anestezi uygulanarak yapılan bir operasyon olması bakımından bu tür operasyonlardan önce yapılması gereken standart tetkikler de yapılmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı öncesi ve sonrası belirli bir süre sigara ve kanama riskini yükseltecek aspirin türevi ilaçların kullanılmaması gerekmektedir. Genel anestezi altında uygulanan küçültme ameliyatı ortalama olarak 3 saat kadar sürmektedir. Açılan göğüsteki kesiler deri altında kalabilen ve eriyen dikişlerle kapatılmaktadır. Ameliyat sonrası içerde biriken kanı dışarıya almak için her iki memeye geçici olarak takılan drenler, belirli bir süre sonra çıkarılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı ?
Meme küçültme ameliyatı sonrası iki çeşit iz kalmaktadır. Doku eğer meme ucu çıkarılarak alındıysa meme ucu çevresinde yuvarlak ve aşağıya doğru bir kesi izi oluşur. Diğer şekilde ise ters T şeklinde meme altına uzanan bir iz şekli oluşur. İzlerin belirginliği ve kalıcılığı ise derinin iyileşme durumu ve kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu