Sağlık

Melanom Nedir?

Melanom nedir? Sorusunun cevabı olarak melanomun cilt kanseri olan bir sağlık sorunu olduğunu söylemek mümkündür. Melanin olarak adlandırılmakta olan pigmentler cilde kendi rengini veren renk pigmentleridir. Ciltteki melanin olarak adlandırılan bu renk pigmentlerinin düzensiz bir şekilde artması sonucundaysa melanom yani cilt kanseri ortaya çıkar. Melanom tipi olan cilt kanseri diğer cilt kanserlerine göre günümüzde daha az görülür. Günümüzdeki ölümlerin yaklaşık olarak yüzde yetmiş beşiyse melanom olarak adlandırılmakta olan cilt kanseri tipine bağlı durum olarak gerçekleşir. Melanom olarak adlandırılmakta olan cilt kanseri tipindeki hücreler insan vücuduna oldukça hızlı bir şekilde yayılır. Bu cilt kanseri tipinin tedavi edilebilmesi için erken teşhis edilmesi oldukça büyük önem taşır.

Melanom Belirtileri Hangileridir?

Melanom belirtileri hangileridir? Sorusunun cevabı olarak cildin renginin solduğunu ya da ciltte lekeler oluştuğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda;

  • Ciltte simetrik şekilli olan lekeler gözlemlenmesi
  • Ciltte bulunmakta olan dokuların düzensiz bir görüntü yaratması
  • Ciltte kansere bağlı olarak pek çok çeşitli cilt dokusu ve rengi bulunması
  • Ciltte bulunmakta olan dokunun yaklaşık olarak beş milimetreden büyük bir ölçüde olması
  • Belli bir süre sonra ciltte farklı renk tonlarında değişiklik meydana gelmesi melanom belirtileri arasında yer alır.

Melanom cilt kanseri tipi olan bu kanser ciltte koyu renkte olan lekeler halinde görülür. Bu koyu renkte olan lekeler zaman geçtikçe büyürler.

Melamom Niçin Meydana Gelir?

Melanom niçin meydana gelir? Sorusunun cevabı olarak cilde rengini vermekte olan renk pigmentlerinin düzensiz bir şekilde artış göstermesinden dolayı meydana geldiğini söylemek mümkündür. Diğer bir deyişle cildin dengesini sağlayan renk pigmentlerinde düzensizlik meydana gelir. Melanom olarak adlandırılmakta olan cilt kanseri tipi genel olarak aileden kaynaklı olan bazı genetiksel sağlık sorunlarından dolayı ortaya çıkar. Bu yüzden bu cilt kanseri tipinin diğer nesillerde de görülme ihtimali olduğunu söylemek mümkündür. Bütün bunlar dışında melanom olarak adlandırılmakta olan cilt tipi kanserinin bazı ışınlardan kaynaklı olarak ta meydana geldiğini söylemek mümkündür. Genel olarak açık tende bulunan insanlar bu kanser tipini taşıma riski barındırlar.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu