Sağlık

KOAH Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Koah, ya da süreğen tıkanan akciğer hastalığı, devam eden ve nefes almayı etkileyen bir akciğer hastalığıdır. “Süreğen” demek yani bu hastalığın gittikçe insanı kötüye götürmesidir.

Koah, öksürükle beraber büyük miktarda balgam, hırıltı, kısa aralıklarla nefes alımı, göğüste sıkışma ve daha fazla belirtilere sebebiyet verebilir.
Sigara içimi, Koah’ın başlıca sebebidir. Koah hastalığına yakalanan insların büyük bir bölümü ya sigara içiyor ya da daha önce kullanmış olanlardan oluşmaktadır. Uzun süreli akciğeri teşhir edici şeylere maruz kalmak; hava kirliliği, kimyasal duman toz ya da duman koah hastalığının oluşmasında rol oynayabilir.

Koah hastalığını anlamak için, ilk önce akciğercimizin nasıl çalıştığını öğrenmek bizlere yardımcı olabilir. Dışarıdan aldığımız havayı nefes borusundan akciğerimizde, götürdüğümüz yere bronş yada solunum yolu denmektedir.

Akciğerlerimizde, bronş tüplerimiz binlerce bölüme ayrılır. İnce olan tüplere bronşiyol denilmektedir. Bu tüpler büyük miktarda bulunan hava keseciklerinin sonunda bulunmaktadır. Bu keseler alveoli diye adlandırılmaktadır.

Küçük kan damarlarına kılcal damar denilmektedir. Bu damarlar hava keseleri ile duvar görevi görmektedir. Hava, keseciklere ulaştığında havadaki oksijen hava kesesinde bulanan duvarlara kılcal damarlar vasıtası ile kan gönderir. Aynı zamanda karbondioksit(işe yaramaz gaz) kılcal damarlardan hava kesecikleri içerisine gider. Bu işleme gaz değiş – tokuşu denir.

Solunum yolları ve hava keseleri elastiktir. Nefes aldığınızda, her hava keseceği tıpkı bir balon gibi hava ile dolar. Nefes verdiğinizde bu keselerde bulunan hava boşaltılarak dışarıya atılır.

Solunum yolları ve hava keseleri elastiktir. Nefes aldığınızda, her hava keseceği tıpkı bir balon gibi hava ile dolar. Nefes verdiğinizde bu keselerde bulunan hava boşaltılarak dışarıya atılır.

Koah hastalığında, nefes alıp vermedeki zaafiyet aşağıdaki sebeplerden dolayı oluşur:

Solunum yolu ve hava keseleri eleastik kalitesini kaybeder.
Have keselerinde davarların çoğu yok olur.
Solun yollarındaki duvarlar kalınlaışır ve iltihap olur.
Solunum yolları normaldan daha çok balgam oluşturur ve tıkanmasına sebep olur.
Koah sakatlığa sebebiyet verebilecek büyük bir hastalıktır. Amerika’da en çok ölümlerin gerçekleştiği hastalıklar arasında 3ncü sırada yer almaktadır. 12 milyondan fazla kişide Koah tanısı konulmuştur. Belki birçok kişi bu hastalığa yakalanmış ancak haberleri yok.

Koah yavaş yavaş gelişir. Belirtilerini genellikle günden güne kötü bir biçimde göstermektedir. Bu durum rutin yaşamınızda yaptığınız işleri artık yapamaz hale getirebilir. Koah ağrısı belki normal yaşamanızdaki temel aktivitelerinizi bile etkileyebilir; yürümek, yemek yapmak ya da kendi bakımınız…

Çoğu zaman, Koah tanısı orta yaş ve daha yaşlı insanlara konulur. Bu hastalık kişiden kişeye geçmez. Koah hastalığını başka bir insandan kapamazsınız.

Koah’ın henüz bir ilacı yok ve doktorlar bu hastalığı nasıl tersine çevirebileceklerini bilmiyorlar. Fakat, tedaviler ve yaşam biçiminizdeki değişikliler kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir mesela enerjik kalarak hastalığı yavaşlatabilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu