Kadın

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Her ne kadar diş ağrısını geçirecek yöntemler değişmiyor olsa da, hamilelikte diş ağrısı için uygulanması gereken yöntemler, biraz daha dikkat gerektirmektedir. Bunun en önemli nedeni ise, hamilelik sürecinin gebelikten önceki sürece göre çok daha hassas olmasıdır. Gebelikte diş ağrısı için başvurulacak yöntemlerin, farklı komplikasyonlara sebep olma ihtimali daha fazladır. Yazımızın devamında, hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer? Sorusunun cevapları yer almaktadır.

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
Hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer? Sorusuna cevap verirken, doktor tavsiyesinde bulunmadık. Zira zaten mümkünse yapılması gereken ilk iş, doktora gitmek olmalıdır. Ancak o an için buna imkanı olmayanlar için, bir takım öneriler sunuyoruz.

Dişlerinizi fırçalayın
Hamilelik döneminde görülecek diş ağrıları için, dişleri fırçalamak basit bir yöntem olarak görülmektedir. Dişleri fırçalamanın, hamilelik açısından herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

Tuzlu ve Sirkeli Su İle Gargara
Uygulayabileceğiniz bir diğer yöntemde, tuzlu ve sirkeli su ile gargara yapmaktır. Bunu dişlerinizi fırçaladıktan sonra yapmanız, daha fazla yarar sağlayabilir. Bir çay bardağı suyun içerisine 3 tatlı kaşığı tuz ve biraz sirke ekleyerek, ağrıyan diş bölgesi başta olmak üzere, ağız içinizi iyice gargara yapın.

hamileyken diş tedavisi

Karanfil ve Karanfil Yağı
Gebelikte diş ağrısı için komplikasyonlara neden olmadan faydalı olacak bir diğer yöntem ise, karanfil ve karanfil yağı uygulamalarıdır. Birkaç adet kuru karanfili ağrıyan dişinizin üzerine koyarak, karanfilin yumuşaması ile sızan suyun, dişinize akmasını sağlayın. Karanfil yağı kullanmayı düşünüyorsanız da, bir tutam pamuk üzerine karanfil yapı dökerek, pamuğu ağrıyan dişinizin üzerine koyun. Karanfil uygulamalarının, diş ağrınızı hafiflettiğini göreceksiniz.

Soğuk Kompres Uygulaması
Gebelikte diş ağrısı için deneyebileceğiniz bir diğer yöntemde, soğuk kompres uygulamasıdır. Ağrıyan dişinizin olduğu tarafa yanağınızın üzerine, bir beze sarılmış buz koyarak, ağrınızın hafiflemesini bekleyin. Her zaman olmasa da, bazı nedenlerle ortaya çıkan diş ağrıları için etkili bir yöntemdir.

Mutlaka Sarımsak
Ağrıyan dişinizin üzerine koyacağınız sarımsak, hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna verebileceğimiz etkili cevaplar arasında yer almaktadır. Güçlü antibiyotik özelliği bulunan sarımsak, sağlık açısından oldukça faydalı olup, bakterilerin yok olmasında önemli bir savaşçıdır.

Beslenme Önemlidir
Hamilelikte diş ağrısı için uygulayabileceğiniz bu yöntemlerin yanı sıra, diş ağrısı sorunu ile karşılaşmamak için, beslenmeye dikkat etmek oldukça önemlidir. Fazla asitli, şekerli ve gazlı içecekler, çok soğuk ve sıcak yiyecek ve içecekler, diş ağrınızı artıracak veya diş ağrısını tetikleyecek şeylerdir. Bu nedenle bunlardan uzak durmanızda yarar vardır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu