Kadın

Hamilelikte Diş Çekilir mi?

Hamilelikte pek çok tıbbi müdahalenin yapılması mümkün değildir ancak zaruri durumlarda önlem alınarak hamilelikte diş çektirmek mümkündür.

Hamilelikte Diş Tedavisi
Bir anne adayı planlı bir hamilelik düşünüyorsa ilk yapması gereken ağız ve diş sağlığını kontrol ettirmektir. Çünkü hamilelikte yaşanan hormon seviyesindeki değişiklikler diş ve diş etlerinde soruna neden olabilir. Bir de önceden ağız sağlığınızda sorun varsa konforlu bir hamilelik geçiremeyebilirsiniz. Bu nedenle hamile kalmadan ağız ve diş sağlığının sağlandığından emin olmak gerekir.

Plansız gebelikler halinde diş çürüğü varken hamile kalmak da pek tabi mümkündür. Hamile olmak diş tedavisi olunmayacağı anlamına gelmez. Diş çekiminin anne ya da bebek sağlığına herhangi bir zararı olmayacaktır. Ancak doğru zamanlama yapılması şarttır.

Ne Zaman Diş Çektirilmeli?
Hamileliğin ilk 3 ayı (1.trimester) zorlu bir dönemdir ve bebeğin organ gelişimi için en önemli safhadır. İkinci trimester hamileliğin balayı olarak nitelenir ve en rahat zamandır. Üçüncü trimester ise artık bebeğin gelmesinin beklendiği son dönemdir.

hamilelikte diş çekimi

Diş hekimleri hamilelerde diş tedavisi için en uygun zamanın 2. Trimester olduğunu belirtmektedir. Diğer dönemlerde gebelikte diş çektirmek içinse diş hekimi ile jinekologun birlikte çalışması daha uygundur. Yani hamileliğin 3 ile 6 ayı arasında diş çektirmenin hiçbir sakıncası yoktur.

Lokal Anestezi Sakıncalı mıdır?
Gebe bir hasta diş doktoruna başvurduğu zaman bu durumu mutlaka belirtmelidir. Çünkü gebelerde uygulanan tedavi çok daha dikkatli ve özenlidir.
Hamilelikte diş çekilir mi sorusunun sorulmasında en önemli neden hamileye anestezi uygulanıyor olmasıdır. Hamilelikte ilaç kullanımı bile önerilmediği için anestezinin zararlı olduğu düşünülür. Diş çekimi esnasında hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Şu ana kadar yapılan araştırmalarda gebelikte yapılan lokal anestezinin herhangi bir zararı rapor edilmemiştir.

Diş çekimi öncesinde ya da sonrasında ilaç tedavisi uygulanması gerekebilir. Bu durumda doktorunuz gebelikte yan etkisi olmayan B grubu olarak nitelenen ilaçlardan yazacaktır. İlaç kulanı konusunda doktorunuzun talimatlarına uyduğunuz takdirde hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça sağlıklı bir tedavi süreci olacaktır. hamileliğiniz de çok daha rahat geçecektir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu