Kadın

Hamilelikte 7. Ay Nasıl Geçer?

Gebeliğin 7. ayına gelindiği zaman artık bebeğiniz her an doğuma hazırdır diyebiliriz. Bu aydan itibaren erken doğum her anne adayı için ortaya çıkabilir. 7 aylık bebeğinizin doğmasına artık 2 ay gibi kısa bir süre kalmıştır. Artık büyüyen bebeğiniz karnınızda çok rahat hareket edemiyor. Bu için yeri eskisine göre daraldığı için, bebeğinizin huzursuzluğu size de yansımaya başlayacaktır. Aşağıda bu dönemde meydana gelen değişimleri hafta hafta sizler için paylaşacağız.

Hamileliğin 26. haftasında meydana gelen değişiklikler;
Bebeğinizin anne karnındaki boyu ortalama olarak 33-35 cm arasındadır bu dönemde. Bebeğinizin ağırlığı ise bu dönemde ortalama olarak 800-850gram arasındadır.
Bu dönemde artık bebeğinizin gözü açılmaya başlamaktadır. Artık bebeğiniz ışığa karşı duyarlı olabilir ve nefes alıp vermesi derinleşir.
Bebeğiniz bu dönemde başparmağını emerek kendisini sakinleştirebilecek büyüklüktedir. Bebeğin parmağını emmesi çenesini kuvvetlendirecektir.

Hamileliğin 27. haftasında meydana gelen değişiklikler;
Bebeğinizin anne karnındaki boyu bu haftada ortalama olarak 36-37 cm civarına ulaşacaktır ve kilosu ise ise 900 grama kadar ulaşabilir. Bu haftalardan sonra bebeğiniz hızla kilo almaya devam edecektir.
Beyin gelişimi bu dönemde hızlanacak ve kafa boyutu da büyüyecektir.
Bu dönemde göz hassasiyeti arttığı için artık karnınıza ışık tutmanız durumunda bebeğinizin hareket ettiğini farkedebilirsiniz.
Bu dönem içerisinde bebeğiniz gözlerini açıp kapatır ve yediğiniz yemeklere tepki verebilir. Bu süreçte yediğiniz şeyler bebeğinizin damak tadını oluşturmaya başlar.

7 aylık hamilelik

Hamileliğin 28. haftasında meydana gelen değişiklikler;
Bebeğiniz hamileliğin 28 haftasında artık boy olarak 40 cm e ulaşmış durumdadır. Bebeğinizin kilosu ise artık 1 kg kadar gelebilmektedir. Bu haftadan sonra artık bebeğiniz anne karnında doğumdan sonraki yapacağı göz kırpma, öksürme, emme, hıçkırma ve nefes alıp verme gibi bir çok hareketi yapmaktadır.

Hamileliğin 29. haftasında meydana gelen değişiklikler;
Bu haftada artık bebeğiniz boy olarak 42 cm kadar gelebilmektedir. Bebeğinizin kilosu ise bu hafta da 1200-1300 gram civarında gelebilir.
Bu dönemde bebeğinizin sizin yediğiniz yemeklere tepki vermeye devam etmektedir. Ayrıca kilo alma hızı bebeğinizin son derece hızlıdır.

Hamileliğin 30. haftasında meydana gelen değişiklikler;
Bebeğinizin boyu bu haftada artık 43-44 cm civarındadır kilosu ise yaklaşık olarak 1,5-1,5 kg aralığındadır. Bu süreçte bebeğiniz artık haftalık olarak 200 gram kilo alabilir.
Bebeğinizin kemik­leri artık, kemik iliğinden kendi kanını üretmeye başlayacak kadar geliştiğinden, bu görevi karaciğer ve dalaktan alır.

Gebeliğin 7. Ayında Yaşanan Değişiklikler
Bebeğinizin doğmasına kısa bir süre kala anne adayı olarak artık bebeğinizi kollarınıza alacağınız günleri saymaya başlarsınız. Bu ayda artık ev içerisinde günlük işlerinizi yaparken nefes nefese kalabilirsiniz bu gibi durumlarda kesinlikle dinlenmeniz gerekmektedir.

7. aydan itibaren cinsel ilişkilerde ağrı meydana gelebilir. Bu süreç boyunca vücudunuzda artık şişlikler daha fazla ortaya çıkar ve sizde buna göre hareket etmeye çalışmalısınız. Bunların yanı sıra sırt ağrısı da oluşabilir oturup kalkarken dikkati oturup kalkmanızı tavsiye ederiz.

Gebeliğin bu dönemlerinde artık her an erken doğum durumu olabileceği için ağır işlerden kaçınmaları gerekmektedir. Gününüzü dinlenerek geçirmeniz de tavsiyelerden bir tanesidir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu