Diyet

Gece Geç Yemek Yemek Kilo Aldırır mı? Gece Geç Yemek Yemenin Sağlığa Zararlar

Yoğun bir yaşam tarzı nedeniyle gece geç saatlerde yemek yemekten suçlu musunuz yoksa sadece gece yarısı atıştırmalığına düşkün müsünüz? Bu gece yeme alışkanlıklarının sadece vücut ağırlığınız üzerinde değil, aynı zamanda kalp sağlığınız üzerinde de olumsuz bir etkisi olabilir.

Stres, gün içinde sağlıksız yağ tüketmek ve gün boyu yeterince yemek yememek sizi gece geç saatlerde yemek yemeye iten faktörlerden bazılarıdır. Gece geç saatlerde yemek yemek, kan şekeri miktarında artışa sebep olmakla birlikte, kalp hastalıkları, obezite gibi farklı sağlık tehlikelerine neden olabilir. Temel olarak, ne kadar geç yerseniz, vücudunuz o kadar az uyumaya hazırlanır, bu da ertesi gün için hafızanız ve verimliliğiniz üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

İşte bu yüzden gece geç saatlerde yemek yemekten kaçınmalısınız:

 1. Kilo vermek zorlaşır:Gece geç vakitlerde atıştırmanın zarar veren kısmı kilo alımıdır. Şaşırtıcı bir şekilde, kilo alma veya verme yeteneğiniz sadece kalori alımına ve yiyecek seçimlerine değil, aynı zamanda yemeklerinizin zamanlamasına da bağlıdır. Bu nedenle, gece geç saatlerde yemek yemek söz konusu olduğunda, “Bir kalori sadece bir kaloridir” kavramı gereksiz olabilir. Çünkü geç saatlerde yediğiniz bu yemekler vücudunuzda daha çok yağ olarak depolanacaktır; bu nedenle kilo artışına sebep olur.
 2. Zayıf hafıza ve konsantrasyon seviyeleri:Geç akşam yemeği yediğinizde sadece bel bölgeniz değil, gece geç saatlerde yemek yemenin de beyin sağlığınız için zararlı olduğu ortaya çıkıyor. Öğünlerin zamanlamasının beyin fizyolojisi ve davranışı üzerinde geniş kapsamlı etkileri vardır. Düzensiz yeme alışkanlıkları beyin sistemini etkiler ve bu da beynin öğrenme, konsantrasyon ve ezberleme yeteneğini etkiler.
 3. Asidik reflü:Yatmadan hemen önce yemek yemek kalp ağrısı, asitlik , orta göğüs ağrısı veya gece asit reflü riskini artırabilir . Yatakta yatarken mideniz yiyecekleri sindirmek için mücadele ettiğinde, gıda metabolize etme baskısı Alt Özofagus Sfinkterinin (LES) gevşemesine neden olarak sindirilmemiş gıda ve mide asitlerinin yemek borusuna geri dönmesine izin verebilir. Reflüden muzdaripseniz, gece reflüyü önlemek için yemek ve uyku arasında en az iki saat boşluk bırakmak en iyisidir.
 4. Yeme bozuklukları:Kendinizi neredeyse her gün yatmadan önce atıştırmalıklar için can atıyor buluyorsanız, ciddi bir sorun olabilir. Aç bile kalmadan tekrarlayan gece yemek yiyen herhangi biri için NES veya Gece Yeme Sendromu ile uğraşıyor olabilirsiniz. Çalışmalar artık bu Gece Yeme Sendromunu (NES) tıkınırcasına yeme gibi yeme bozuklukları ile ilişkilendirmiştir.

Gece geç saatlerde yemek yemekten nasıl kaçınabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Kalorilerinizi gece boyunca çok fazla sınırlamayın. Proteinler, karbonhidratlar ve yağlar ile dengeli bir yemek yemek tamamen sorun değil; akşam sekiz civarında erken yemek yemen şartıyla
 • Geceleri abur cubur yemekten kaçının
 • Stresli hissetmek, rahat yiyecekler için istek duymaya da yol açabilir. Bu nedenle, yatmadan önce kendinizi sakinleştirmeniz son derece önemlidir.
 • Akşam yemeğini erken yerseniz, yatağa gittiğinizde aç hissedebilirsiniz. Bunun için yeme rutininize fındık veya elma gibi sağlıklı atıştırmalıklar ekleyin.

Gece geç saatlerde yenebilecek yiyecekler:

 • Fındık
 • Taze meyveli smoothie
 • Sert haşlanmış yumurta
 • Tam tahıllar

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu