KadınSağlık

Adet Söktürücü İlaçlar

Adet düzensizliği yaşanıyorsa adet söktürücü ilaçlar kullanılarak yeniden döngünün düzene girmesi sağlanır.

Halk arasında adet, ay başı gibi adlarla da bilinen menstrüasyon döngüsü ergenlik çağına erişen kız çocuklarında başlamakta ve menapoz adı verilen adetten kesilme sürecine kadar belirli bir döngü çerçevesinde devam etmektedir. Bu döngü genellikle 28 günde birdir. Adet kadınlarda yumurtanın döllenme ihtimaline karşın vücudun kendisini hazırlaması sonucunda rahmin iç duvarının kalınlaşması döllenme olmaması durumunda da bu kalınlaşmanın parçalanarak kan yoluyla atılmasıdır.

Adet Düzensizliği

Adet döngüsünün düzenli olarak devam etmesi vücudumuzdaki birçok hormon ve dokunun da sağlıklı olarak işlediğine, görevlerini yerine getirdiğine işaret etmektedir. Bazılarında ise bu döngüde değişiklikler olabilmekte daha erken veya daha geç adet görebilmektedirler. Bu tür durumlarda kadınlar iğne ve hap gibi adet söktüren ilaçlar alınmaya başvurabilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki bu ilaçların içeriği hormonal olduğundan bilinçsiz kullanımı dengeyi daha kötü etkileyerek bozabilmektedir. Bu tür ilaç ve muadillerinin doktor kontrol ve denetiminde kullanılmasında fayda bulunmaktadır.

Tarlusal Tablet

Tartusal adı verilen ilaç tabletler halinde satılmakta olup progesteron adı verilen kadınlık açısından en önemli hormonun yaptıklarını bir nevi taklit etmektedir. Adet düzensizliği, adet görememe ve adet döngüsü harici rahim kanamalarında kullanılır. Tartusal tablet fiyatı 9.69 TL’dir.

Luteynyl Tablet
Düzensiz adet ve progesteron eksikliğine bağlı sorunları düzeltmek için kullanılan luteynyl tabletin fiyatı ise 11.28 TL’dir.

adet söktürücü ilaçlar neler

Duphaston Tablet
Düzensiz adet dönemlerinin tedavisinde kullanılan Duphaston tablet aynı zamanda ağrılı adet görme, düşük riski olan gebeliklerde bu riski azaltmak ve menapoz belirtilerini azaltmak için de kullanılmaktadır. Duphaston tablet fiyatı 40.43 TL’dir.

Cyclo-Progynova Draje
Cyclo-Prognyova tablet adet düzensizliğinde kullanıldığı gibi ayrıca östorojen eksikliğine bağlı hastalıkların tedavisinde menapoz dönemi olmadığı halde adetten kesilen kadınlarda tekrar adetin başlatılması amacıyla kullanılmaktadır. Cyclo-progynova Draje fiyatı 9.63 TL’dir.

Bu ilaçlara ek olarak doktorlar tarafından reçete edilen ilaçlardan bazıları ise; Cyclogest (Ovül), DI-PRO (Oleosum Ampul), Progynex (Yumuşak Kapsül), Synergon (Ampul), Progestan Kapsül şeklindedir.

Adet söktürücü ilaç kullanımı kesildikten sonra etkisini 3 ile 5 gün arasında göstermekte, nadiren de olsa bazı durumlarda bu süre 7 ile 10 gün arasına çıkabilmektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu