Kadın

Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?

Doğum yapan annelere her bir çocuk için ödenen doğum parası karşılıksız olarak yapılan bir yardımdır.

Doğum Parasını Kimler Alabilir?
Doğum parası bir kamu kurumu olan SGK tarafından ödenmektedir ve sadece Türk vatandaşlarına sağlanan bir imkandır. Anne ya da babadan birisinin Türk vatandaşı olması yeterlidir. Yeni doğum yapan annelere her çocuk için ayrı ayrı ödenmektedir. Doğum parası ödenmesi uygulaması 2015 yılında hayata geçirilmiştir. 2015 ve sonrasında doğum yapan anneler doğum parası alabilecektir. Hatta 2015 yılından sonra doğan ancak doğum parası alınmayan çocuklar için de başvuru yapılabilecektir.

Doğum parası almak için anne adayının hamile olması yetmez. Tam ve sağ doğumla çocuğunu kucağına alması gerekir. Bebeğin birkaç saniye yaşaması bile doğum yardımı almak için yeterlidir. Ancak doğumdan önce ya da doğum esnasında dünyaya gelmeden hayatını kaybeden bebekler için ödeme yapılmamaktadır.

Başvuru Şartları Nelerdir?
Doğum parası alabilecek durumda olan kişiler doğum parası başvurusu yapabilirler. Ancak bunun için bazı şartları sağlamaları gerekir.

  • Anne adayı bebeği tam ve sağ olarak doğurmalıdır.
  • Anne ya da babadan birisinin Türk vatandaşı olması gerekir.
  • Bebek 2015 yılından sonra hayata gelmiş olmalıdır.

doğum parası şartları

Doğum parası devlet tarafından ödenen karşılıksız bir yardımdır. Tek sefere mahsus ödenir ve devamlı değildir. Yeni bebek sahibi olan anne babaların masraflarına küçük bir katkı mahiyetindedir. Bu nedenle her Türk vatandaşı bu yardımı alabilmektedir. Yalnızca yukarıdaki şartları sağlıyor olmaları gerekir. Doğum parası alma şartları az olduğu için daha çok aile yardımdan yararlanabilecektir.

Doğum parası almak için anne adayının çalışması, izinde olması ya da hiç sigortalı olmaması fark etmeyecektir. Annenin çalışmasından bağımsız olarak, sadece doğuma bağlı bir ödemedir. Aynı şekilde ailenin maddi durumunun da önemi yoktur.

Nasıl Başvuru Yapılır?
Doğum parası başvurusu bulunduğunuz ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacaktır. Başvuru esnasında anne ve bebeğin kimlik fotokopisi sunulacaktır. Birden fazla çocuk için başvuru yapılıyorsa onların kimlik fotokopileri de eklenmelidir. Başvuruyu babanın yapması da mümkündür. Başvurunun durumu e-devlet üzerinden PTT’ye gitmeden sorgulanabilir. Ancak ödeme PTT kanalıyla sadece anneye şahsen yapılacaktır. Anne dışındaki hiç kimseye ödeme yapılamaz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu