Diyet

Diyetin Faydaları Nelerdir?

Diyet yapmanın yararları arasında formunuza kavuşmak fazla kilolarınızı vermektir. Hatta daha özel diyetler kullanarak kilo almak istediğinizde kilo almayı dahi başarabilirsiniz. Yani halk arasında diyet deyince akla hemen zayıflama programları gelir. Bu yanlıştır Çünkü diyet sadece zayıflamak için yapılmaz.

Diyetin Amacı
Diyetin asıl amacı sağlıklı yaşamı idame ettirmek için belli beslenme ve egzersiz programlarına uymaktır. Bu nedenle diyet yapmak eğer doktor kontrolünde olursa son derece faydalıdır. İlaçlar insanlar için iyileştirici etkiye sahiptir ama bilinçsizce ve ölçüsüzce alındıklarında ilaçlar amaçlarının dışına çıkarlar ve hayatınızı tehdit edebilirler. İşte aynı şekilde Diyet de bilinçsizce yapıldığında insanın ihtiyacı olan protein vitamin yağlar mineraller ve su gibi temel besin maddelerini eksik almanıza neden olabilirler…
Programlar Bu nedenle son derece Titiz hazırlanır. Vücudumuz çok özel bir sistemle ve programla çalışır. Bu programa göre vücudun öncelikli olarak enerji elde etmek için harcadığı şey karbonhidratlardır. Yağlar vücudun önceliği olmadığı için insanlar şişmanlamakta kilo almaktadır. Ne var ki karbonhidrat almayı kestiğinizde vücutta hiç karbonhidrat kalmadığında vücut bu kez yağları yakmaya başlıyor. Ama vücudun diğer fonksiyonlarının çalışması için yine karbonhidrat mineral protein ve su ihtiyacı devam ediyor. Diyet programlarında ana bileşenler program boyunca mutlaka diyet yapacak kişi tarafından ölçülü bir şekilde alınırlar.

sağlıklı diyet

En sağlıklı Diyetler
Bütün sağlıklı diyetlerin ortak paydası vardır. Bu ortak payda sağlıklı yaşamaya temin etmektir. Sağlıksız besinler tüketmek hemen hemen bütün diyetlerde yasaklanır. Hemen enerji veren glisemik indeksi yüksek karbonhidratlar ve şekerli gıdalar tüketilmez. Çayına iki küp şeker atan Günde 20 bardak çay içen bir insan ortalama günde 40 küp şeker almaktadır. Bu tam bir faciaya neden olur. Vücudun kesinlikle bu miktardaki şekeri absorbe edecek kapasitesi yoktur. Çok zaman geçmeden bu şekilde yaşayan bir insanın iç organları iflas etmeye başlar. En başta iflas eden organ pankreas organı olacaktır. Pankreas İnsülin hormonu salgılar. İnsülin hormonu kanda biriken şekeri vücudun en küçük yapı taşı olan hücrelere taşımakla görevlidir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu