Çocuk

Yeni Doğan Bebek Neden Uyumaz

Bebeklerde uyku, bebeğin gelişim süreci için oldukça önemli olan faktörlerden birisidir. Sağlıklı bir ruh yapısına sahip olmaları ve fiziksel gelişimlerinin artması için, bebeklerin yeteri kadar uyumaları büyük önem arz etmektedir. Yeni doğan bebek uyumuyor ise, onların daha düzenli bir uykuya sahip olmaları için yapılması gereken bir takım şeyler vardır. Bu ipuçlarını uyguladığınızda, yeni doğan bebeğin uyku düzeni büyük oranda sağlanmış olacaktır.

Yeni doğan bebek uyumuyor ise bunları yapın

Kundaklamaya dikkat
İyi yapılan bebek kundaklaması, bebeğin kendisini ana rahmindeki gibi hissetmesine yardımcı olur. Böylelikle kendisini daha güvende hisseden bebek, daha uzun süre uyuyacaktır.

Odanın aydınlığı önemlidir
Yeni doğan bebek uyumuyor diyorsanız yapmanız gereken şeylerden birisi de, oda aydınlığına dikkat etmektir. Odanın gündüz aydınlık, gece ise karanlık olmasına dikkat edin. 6 haftaya kadar balık ve karanlık kavramlarını bilemiyor olsa da, bu süreç içerisinde bebeğinizi ışık kavramına alıştırmaya çalışın.

bebek uyumuyor

Gündüz fazla uyutmayın
Bebeği gündüz fazla uyutmanız, gece uykularının sıklıkla bölünmesine neden olacaktır. Bu da sizin de, geceleri uykusuz kalmanız anlamına gelmektedir. Bu yüzden bebeğin gündüz uyumasını engelleyerek, gece daha rahat bir uyku uyumasını sağlayabilirsiniz.

Birlikte uyuyun
Yeni doğan bebek uyumuyor diye şikayet ediyorsanız, onunla birlikte uyumayı deneyin. Bebek sizin yanınızda kendisini güvende hissederek, daha kısa sürede uykuya dalacaktır.

Sallamak
Uykuya dalması için bilinen en etkili yöntemlerden birisi de, bebeği sallamaktır. Bebeğin anne karnındayken sallanarak uyumaya alışmış olması, doğduktan sonra da sallandığında daha çabuk ve rahat bir şekilde uyumasına neden olmaktadır. Bu yüzden yeni doğan bebek uyumuyor diye yakınıyorsanız, onu yumuşak bir yere yatırarak dizlerinizde ya da kucağınızda sallayabilirsiniz. Ancak bebeğiniz sallanmadan uyuyorsa, onu sallanarak uyumaya alıştırmadan uyutmaya çalışmanızı tavsiye ederiz.

Beyaz gürültü
Bebeklerin uyuması için son yıllarda oldukça popüler olan yöntemlerden birisi olan beyaz gürültü, saç kurutma makinesi, vantilatör sesi ya da elektrikli süpürge sesi gibi, birtakım seslerle uyutabilirsiniz. Bebeklerin bu sesler ile uyumasının en büyük nedeni, anne karnındayken benzer sesler duyduğu için, bu tarz seslere alışık olmasıdır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu