Kadın

Hamilelikte 8. Ay Nasıl Geçer?

Bebek anne karnında gün geçtikçe büyümüş ve büyümeye 8. ay boyuncada devam edecektir. Bebeğin hızlı büyümesi anne adayının da hızla kilo almasına, hareketinin kısıtlanmasına neden olmaktadır. Anne adayının karnı, günler geçtikçe daha fazla büyüyor. 8 aydan sonrası anne için biraz daha zor geçecektir. Çünkü bebeğin büyümesiyle vücuttaki kaslar ve karın çevresindeki deri itilerek zorluklar başlayacaktır. Bu süreçte anne adayı bol bol dinlenmeli ve her gün yüryrüş yaparak kendini doğuma hazırlamalıdır. Aşağıda bu dönemde meydana gelen değişimleri hafta hafta sizler için paylaşacağız.

Hamileliğin 31. haftasında meydana gelen değişiklikler;
Bebeğinizin anne karnındaki boyu yaklaşık olarak 42-45 cm arasındadır bu dönemde. Bebeğin ağırlığı ise yaklaşık olarak 2 kg civarına kadar çıkabilmektedir.
Bu süreçte bebeğinizin ağırlığı doğuma kadar 2 katına kadar çıkacaktır.
Bu hafta da bebeğinizin tüm organları gelişmiş ve çalışır duruma gelecektir ama doğuma kadar bu gelişim süreci devam eder.
Bu hafta da artık bebeğiniz idrarını idrar kesesinden yapabilir. Ayrıca bu süreçte bebeğin yağ oranı da artmaktadır.

Hamileliğin 32. haftasında meydana gelen değişiklikler;
Bebeğinizin anne karnındaki boyu artık 45 cm yi geçmiş ve kilosu da 2 kg üzerine çıkmıştır. Artık bebek doğum düzenine geçeceği için kedine bir düzen kurmuştur ve son haftalara doğru günün çoğu saati uyur haldedir.
Son haftalara doğru bebeğin uyumasıyla birlikte hareket etmesi azalır ve anne karnındaki yerinde azalmasıyla kısıtlı yerde hareket etmeye çalışır.
Anne adayı bu son haftalarda bebeğin hareketlerinde azalma fark eder. Zira bebek büyümüş ve rahimde hareket edebilmesi için yeterli alan yoktur.

Hamileliğin 33. haftasında meydana gelen değişiklikler;
Bebeğinizin anne karnındaki boyu bu hafta itibari ile 46-48 cm civarlarındadır ve artık kilosu 2.200 gram civarında olacaktır.
Bebekler bu haftada artık doğum pozisyonu olan baş aşağı pozisyonu alır ve doğuma kadar bu pozisyonda kalırlar.
Bir önceki haftalarda olduğu gibi bebeğinizin yağ ve kas oranı hızla artmaktadır.
Bu haftada artık bebek tatlı ve ekşi gibi ayrımları yaşayabilir.

8. ay hamilelik

Hamileliğin 34. haftasında meydana gelen değişiklikler;
Bebeğiniz bu hafta itibari ile 48-50 cm lik boy uzunluğuna ulaşabilir ve 2,5 kilogram ağırlığa erişir.
Bu haftadan sonra bebeğin doğması halinde yaşama şansı oldukça yüksektir.

Hamileliğin 35. haftasında meydana gelen değişiklikler;
Bebeğinizin boyu artık 49-51 cm civarına ulaşmıştır ve kilosu da 2,7 kilogram civarlarındadır.
Bebeğiniz her geçen gün büyümesiyle anne karnında artık yeri çok daralmıştır ve bu nedenle artık hareket edemez durumdadır. Anne artık bebeğinin hareketlerini çok fazla hissetmez.
Bu dönemlerde artık bebeğiniz haftada ortalama olarak 250 gram kilo alacaktır.
Aldığı kilolar bacak, kollar ve kasları geliştirecektir.

Gebeliğin 8. Ayında Yaşanan Değişiklikler
Hamileliğin 8. ayı artık bebeğin doğumuna yaklaşıldığının en güzel zamanların olduğu süreçtir. Bu süreçte artık anne ve baba adayları bir an önce bebeklerini kucaklarına almayı istemektedirler. Bu ay içerisinde anne artık düzenli uyku ile birlikte daha az hareket ederek kendini güçlü tutmaya çalışmalıdır.
8. ay bebeğinizin topuk, diz ve dirsek gibi kemikli kısımları düzenli olarak karnınızda çıkıntı yapar. Gebelik iyice ilerlediği için bebek annenin akciğerlerine baskı yaparak nefes darlığı çekmesine neden olabilir ancak bu tip şeyler gayet normaldir. Annenin bu süreci rahat şekilde geçirebilmesi için düzenli egzersiz ve yürüyüş yapması tavsiye edilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu